CSMS a dat lovitura! Iesenii au invins revelatia campionatului

7 Noiembrie 2015
1279 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a reusit o victorie de senzatie in debutul etapei 17 din Liga I de fotbal. Aseara, jucatorii ieseni au reusit sa invinga cu scorul de 1-0, revelatia acestui sezon, Pandurii Targu Jiu. In fata a doar 2000 de spectatori, printre care si Ionut Lupescu, seful Comisiei Tehnice de la UEFA, fotbalistii lui Nicolo Napoli au luptat cu ardoare pentru toate cele trei puncte puse in joc.

Meciul a fost unul modest, cu foarte putine momente de fotbal adevarat. In minutul 8, Frasinescu a ratat prima ocazie a partidei. A urmat iarasi un sfert de ora de meci tern, dupa care in joc a intrat arbitrul Marius Avram. In 2 minute, arbitryl bucurestean a decis soarta meciului. In minutul 24, Grahovac a scapat mingea in propriul careu, iar arbitrul a dictat fault în atac. Asta desi portarul gazdelor se impiedicase de colegul Golubovici! Mrzljak recuperase mingea si putea înscrie, la o faza la care atacantul CSMS pusese si mana pe balon. Doua minute mai tarziu, Pandurii au fost din nou dezavantajati clar, centralul Marius Avram acordandu-le penalty iesenilor pentru un fault care a avut loc in afara careului. Edi Iordanescu n-a mai rezistat si, in minutul 36, a reactionat nervos la un fault in atac la Hora, considerand ca jucatorul sau a jucat corect mingea. Marius Avram nu i-a tolerat iesirea si l-a trimis in tribuna.

Dupa pauza, gorjenii au dominat autoritar partida, dar fara sa-si creeze vreo ocazie importanta de gol, astfel ca ehipa din Copou s-a impus in final cu scorul de 1-0 si acumuleaza 22 de puncte in clasamentul Ligii I de fotbal. Pentru jucatorii lui Nicolo Napoli urmeaza doua meciuri foarte grele, in deplasare la CFR Cluj si acasa cu FC Botosani.

Astra devine lider autoritar in Liga I

Derby-ul momentului in fotbalul romanesc a fost transat de Astra Giurgiu, echipa care a aratat mai multa experienta in fata celor de la Viitorul Constanta. Formatia lui Gheorghe Hagi a condus cu 1-0 dupa reusita lui Tanase din minutul 31, dar Astra a revenit in partea secunda prin golurile marcate de Daniel Niculae si William De Amorim. Partida a inceput prudent de ambele parti, miza celor trei puncte simtindu-se practic la prima atingere de balon. Viitorul a avut o posesie mai buna si a cautat sa desfaca apararea celor de la Astra, formatie care l-a pierdut pe Lovin inca din minutul 14. Sumudica a fost nevoit sa improvizeze prin introducerea lui De Amorim in flancul stang si retragerea lui Teixeira in centrul liniei de mijloc, mutare care pana la urma s-a dovedit decisiva. Daniel Niculae, jucator aflat la primul meci ca titular pentru Astra, a tras un prim semnal de alarma in minutul 24, cand a pornit la contraatac si a sutat in plasa laterala. A fost faza care a pregatit golul egalizator din minutul 61. Plecat de la limita offside-ului ca in vremea cand marca pentru Rapid pe Ghencea la un meci contra Stelei, Niculae a scapat singur cu Rimniceanu si l-a invins pe acesta cu un sut plasat. Astra a profitat de momentul bun si a pus stapanire pe joc, iar Budescu a ratat de putin tinta in minutul 70 cu un voleu din afara careului. Giurgiuvenii aveau sa dea lovitura cu patru minute inaintea finalului dupa o faza creata de doi jucatori care au inceput meciul in postura de rezerva. Alexandru Ionita II a patruns pe stanga la limita careului si a centrat ideal in sase metri pentru lovitura de cap a lui William De Amorim la coltul scurt. Trei puncte care fac din Astra liderul autoritar al Ligii 1 dupa 17 etape consumate.

CSMS: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frasinescu, Badic – Ciuca, Enescu ('84 Cretu)  – Viveiros ('46 Bosoi), V. Gheorghe ('70 Grigorie), Bole – Golubovic.

Pandurii: Mingote – Ungurusan ('85 Munteanu), Vasco, Filippetto, Momcilovic - Droppa ('76 Wellington) - Mrzjlak Radut, Nistor, Nicoara ('67 Ciucur) – Hora.

Arbitri: Marius Avram - Marius Nicoara, Dragos Iliescu.