CSMS a facut show cu "descultii" de la Snagov - FOTO, VIDEO

5 Aprilie 2012
2395 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSMS Iasi - FC Snagov 5-0 (3-0), in etapa 19 a Seriei I, din liga secunda la fotbal • Iesenii au intalnit un adversar care se va retrage probabil din campionat si au reusit sa obtina un succes confortabil • Marjanovic a reusit o dubla, Onofras, Herghelegiu si Cl. Tudor trecandu-si si ei numele pe lista marcatorilor • CSMS a redus la doar trei puncte distanta fata de Delta Tulcea, principala contracandidata la promovarea in Liga I • Etapa viitoare, sambata, CSMS joaca in deplasare cu revelatia Calatis Mangalia

In sfarsit si-a gasit si CSMS Iasi un adversar caruia sa-i poata marca o "caruta" de goluri. Fotbalistii ieseni au invins pe FC Snagov cu scorul de 5-0, la capatul unei evolutii bune, facilitata insa de criza pe care o traverseaza formatia ilfoveana. In fata a doar 1500 de spectatori, jucatorii lui Ionut Popa au intalnit un adversar care se va retrage probabil din campionat si au reusit sa obtina un succes confortabil.

Inceputul de meci a fost insa echilibrat, cu un plus insa pentru gazde care au ratat doua ocazii bune de a deschide scorul prin Onofras si Claudiu Tudor. In minutul 17, Onofras a centrat perfect de pe dreapta, iar varful Marjanovic, venit perfect din spate, a inscris simplu din 6 metri. Publicul a inghetat 5 minute mai tarziu, cand Hanca a scapat singur cu Balan, dar a fost blocat de portarul iesean. A urmat o perioada echilibrata de joc, iar iesenii au reusit sa dea lovitura in finalul primei reprize cand au punctat chiar de doua ori pentru un 3-0 linistitor la pauza. Mai intai, in minutul 42, Badic centreaza perfect din stanga, iar Onofras inscrie cu capul din 6 metri. In ultimul minut al primei reprize, Vladu centreaza impecabil de pe stanga, iar Marjanovic reuseste dubla, cu o executie eleganta (s-a debarasat de fundasul advers in careu si a marcat cu un sut simplu din 8 metri). Din acest moment ilfovenii au cazut de tot, iar dupa pauza, CSMS a mai punctat de doua ori, ratand si cateva ocazii mari prin Herghelegiu, Gado sau Vladu. Herghelegiu a facut 4-0 in minutul 61, dupa un lob frumos peste portar, din marginea careului de 16 metri. Acelasi atacant iesean a creat si faza golului 5: in minutul 78 a scapat singur cu portarul Macelaru (un pusti de 16 ani abia introdus pe teren), si a fost faultat clar in careu. Arbitrul a dictat corect penalty si eliminare pentru Macelaru. Cum antrenorul George Dumitru efectuase deja toate cele trei schimbari, in poarta a intrat un jucator de camp, Adrian Ganea, care nu a putut insa para executia buna a lui Claudiu Tudor. Inaintea acestei faze, arbitrul Bogdan Anghelinei a produs rumoare in tribune cand in minutul 62 a acordat usor un penalty pentru oaspeti, dar a revenit asupra deciziei dupa ce s-a consultat cu asistentul Marius Marchidanu. Cu acest succes reconfortabil, CSMS a redus la doar trei puncte distanta fata de Delta Tulcea, principala contracandidata la promovarea in Liga I. La meci a asistat si fiica presedintelui Florin Prunea, Andra Iulia, în vârsta de 15 ani, care nu i-a menajat pe jucatorii lui Ionut Popa. „Baietii mi s-au parut cam distrati. Este bine ca am câstigat si ma bucur. I-am purtat noroc tatalui meu. Este primul meci al Iasiului la care vin de când tatal meu este presedinte”, a spus Andra Iulia, care este eleva la Liceul Ion Barbu din Capitala. Fiica fostului international, fosta practicanta a baschetului pâna si-a rupt mâna, a facut o dezvaluire interesanta în Copou: „Chiar daca tatal meu este dinamovist, eu tin cu alta echipa. Sunt stelista. Când joaca Dinamo cu Steaua, ne uitam la meciuri în camere diferite”.

Reactii la finalul meciului

Ionut Popa, antrenor CSMS Iasi: „Am câstigat clar, dar daca oaspetii dadeau gol atunci când au scapat singur cu Balan, la 1-0 pentru noi, cu siguranta meciul nu ar fi fost atât de usor. Apoi baietii au dat dovada de seriozitate si au reusit sa se impuna. Urmeaza un meci decisiv pentru noi, la Magalia, cu o echipa foarte buna. Daca mai vrem sa speram la ceva, nu trebuie sa mai pierdem decât maxim un meci pâna la final. Pe Marjanovic l-am schimbat pentru ca a acuzat dureri la pauza, iar pe Haisan l-am trimis acasa, pentru ca este racit De fapt, cam jumatate de echipa este racita”.

Florin Prunea
, presedinte executiv CSMS: „Eram convins ca echipa se va descatusa dupa victoria de la Buzau. Baietii aveau nevoie de putina încredere. În ciuda acestui scor, eu cred ca echipa poate mai mult. E diferenta mare pâna la primele doua locuri. Ne asteapta meciuri grele în continuare, lupta pentru promovare continua. Avem un meci la Mangalia, cu o echipa care joaca fotbal. Acesta este, cred eu, cel mai greu meci al nostru”.

CSMS Iasi: A. Balan - Cotiga, R. Tincu, Y. Camara ('46 Cretu), Vladu - Onofras ('63 Codrea), Milea, Cl. Tudor, Badic - Herghelegiu, Marjanovic ('46 Gado). Antrenor: Ionut Popa.

FC Snagov: Iorga (Macelaru '72) - M. Dumitru, Tomozei, Costache, B. Stelea - Beresoae, Hanca, Ad. Udrea, Ad. Ganea - Bâtfoi ('63 Buduroi), M. Radulescu ('69 Covaciu). Antrenor: George Dumitru

Arbitri: Bogdan Anghelinei - Marius Marchidanu, Ovidiu Arusoaie.