CSMS a pierdut acasa cu Delta Tulcea! Suporterii s-au batut inainte de meci - VIDEO

24 Martie 2012
1434 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Delta Tulcea 0 1
Visul primarului Gheorghe Nichita de a promova echipa de fotbal in Liga I in chiar anul alegerilor locale se destrama cu fiecare etapa care trece. Fotbalistii de la Clubul Sportiv Municipal Studentesc (CSMS) au fost invinsi astazi de formatia Delta Tulcea, cu scorul de 1-0 si se indeparteaza tot mai mult de locurile promovabile. Singurul gol al meciului disputat astazi dimineata in Copou a fost marcat de atacantul Enache Ciju, in minutul 68. Partida a fost una modesta, iar iesenii au ratat o lovitura de la 11 metri, prin Petrovic, care a sutat in bara, in minutul 35. Acelasi petrovic a fost eliminat pentru doua cartonase galbene (al doilea luat in minutul 60), arbitrul Ghimbasan restabilind egalitatea zece minute mai tarziu cand l-a trimis mai devreme la cabine si pe Daniel Munteanu, de la Tulcea.
Dupa acest esec, CSMS Iasi a ajuns la 5 puncte in spatele formatiei din Tulcea, principala contracandidata la promovare. Etapa viitoare, formatia lui Ionut Popa va intalni, in deplasare, pe Gloria Buzau.

CSMS Iasi: Irimia - Cotiga, Tincu, Camara, Vladu - Milea, Petrovici - Onofras (cpt.), Cl. Tudor Badic - Herghelegiu. Antrenor: Ionut Popa
Delta Tulcea: Stoicescu - I. Filip, Marincau, D. Munteanu, D. Cucu, C. Neagu, Coconasu, Ad. Ionescu (cpt.), Caju, Bg. Oprea, Henry. Antrenor: Gheorghe Multescu.

Scandal monstru inaintea partidei de liga secunda dintre CSMS Iasi si Delta Tulcea. Ultrasii celor doua echipe nu au mai asteptat sa inceapa partida si s-au luat la bataie in plina strada. Aparent, conflictul a pornit de la suporterii echipei CSMS Iasi care i-au injurat pe cei de la Tulcea in momentul in care cele doua galerii s-au intalnit fata in fata. Suporterii tulceni se indreptau spre arena "Emil Alexandrescu" din dealul Copoului, cand in fata Spitalului Parhon s-au intersectat cu cei ai echipei iesene. In acel moment, ultrasii CSMS-ului au sarit la bataie, fiind nevoie de interventia jandarmilor pentru aplanarea spiritelor. Cativa dintre fanaticii echipei iesene au si fost luati cu duba si dusi la sectie pentru a da declaratii. Acestia risca amenzi de pana in 1.000 lei pentru tulburarea linistii publice.
"Un grup de circa 20 supoteri ai echipei din Tulcea se indreptau spre stadion cand s-au intalnit cu cei de la Iasi. Mai intai s-au injurat, iar apoi cei de la Iasi au sarit la bataie. Jandarmii au intervenit pentru ca lucrurile sa nu degenereze in ceva si mai grav, iar o paret dintre supoterii ieseni au fost luati pentru a da declaratii. In prima faza, am identificat cinci persoane care au provocat scandal. Acestia risca amenzi intre 200 si 1.000 lei, dar si interdictie timp de un an de zile la evenimentele sportive. Ulterior, in timpul desfasurarii partidei, am mai identificat un suporter care facea scandal. Si acesta risca aceleasi sanctiuni", a spus cpt. Mihai Cojocariu, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Jandarmi Judetean Iasi.
La partida dintre CSMS Iasi si Delta Tulcea, constand pentru etapa a 17-a a Seriei I din Liga secunda au asistat circa 3.000 de spectatori.