CSMS a pierdut amicalul de lux de la Piatra Neamt

18 Februarie 2012
1497 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii de la Clubul Sportiv Municipal Studentesc (CSMS) Iasi au defilat in jocurile de verificare atunci cand au intalnit echipe din ligile 2 si 3, dar au pierdut primul amical tare al iernii. Ieri, sub Pietricica, CSMS a fost invins cu scorul de 3-2 (0-0) de prim divizionara Ceahlaul Piatra Neamt.

Dupa o prima repriza alba, iesenii au deschis scorul in minutul 50, prin golgheterul Herghelegiu. Doar 6 minute au rezistat baietii lui Ionut Popa in avantaj, pentru ca in minutul 56, Constantinescu a egalat din penalty. Dupa alte sase minute, Stana a facut 2-1, dar imediat Onofras a egalat. Dupa un inceput nebun de repriza, lucrurile s-au linistit si se parea ca meciul se indreapta spre o remiza, scor 2-2. Nu a fost de acord insa Chitosca, jucator care a marcat golul victoriei pentru Ceahlaul in minutul 84.

Acesta este primul esec suferit de CSMS in meciurile de verificare, pana acum clubul din Copou inregistrand 4 victorii consecutive din tot atatea meciuri disputate. Interesant este ca atacantul Andrei Herghelegiu a reusit sa puncteze si in al cincilea joc consecutiv, ajungand la nu mai putin de 8 goluri marcate in 5 partide disputate.

Antrenorul echipei iesene
, Ionut Popa, a aliniat urmatoarea formula de echipa: Haisan – Onofras, Camara, Mitrea, Vladu – Gado, Petrovic, Milea, Badic – Herghelegiu, Brajkovic. Au mai jucat: Ciucur, Nalati, Huma, Gorovei, Tudor, Straton, Codrea.

Pana la startul returului au mai ramas 3 saptamani, pentru ca FRF a decis sa amane cu o saptamana reluarea competitiei in liga secunda. La startul returului nu se va mai inscrie, insa, Sageata Navodari, una dintre rivalele CSMS la promovarea in Liga I.

Primarul orasului Navodari, Nicolae Matei, a anuntat aseara ca echipa de fotbal a orasului se va desfiinta. Problemele financiare par sa nu poata fi depasite de actionari, iar administratia pe care Matei o coordoneaza nu mai poate sustine financiar activitatea echipei.