CSMS Iasi bate tot in Liga I! Suntem mai aproape de Europa, decat de retrogradare - MEGA GALERIE FOTO

24 Martie 2015
1668 Vizualizari | 1 Comentarii
Cu fiecare etapa care trece, CSMS Iasi isi confirma statutul de mare revelatie in acest retur al Ligii I de fotbal. Echipa lui Nicolo Napoli a invins aseara cu 2-0 pe Universitatea Cluj, in ultimul meci al etapei 23 si a ajuns la 6 meciuri fara infrangere in 2015 (5 victorii, o remiza, 9 goluri marcate si niciunul primit).). Cu acest bilant de vis si aproape de necrezut nici pentru cei mai optimisti suporteri, Iasul urca pe locul 9 in clasamentul Ligii I, la 2 puncte de FC Botosani, echipa de pe locul 7 si la 4 puncte de Gaz Metan Medias, formatie clasata pe primul loc care duce in liga secunda.

Prima ocazie a partidei de aseara, din Copou a apartinut Iasului, care putea deschide scorul in minutul 6, dar sutul lui Golubovic, din 7 metri, a fost respins bine de Panagopoulos. Peste doar un minut a venit replica ardelenilor. Fostul jucator al Politehnicii Iasi, Nuno Viveiros, a sutat din intoarcere, balonul a lovit transversala, iar Lemnaru a reluat cu capul peste poarta. Dupa inca o lovitura libera executat de Golubovic in zid (18), in minutul 34, CSMS a deschis scorul. Enescu a executat perfect o lovitura libera din partea dreapta in sensul de atac al iesenilor, iar Ovidiu Mihlache a impins mingea in poarta din marginea careului mic. Mihalache a marcat primul gol din al patrulea sezon al sau in Liga 1. Ultima sa reusita pe prima scena s-a consemnat in urma cu aproape 3 ani si jumatate, pe 30 octombrie 2011, Rapid-Astra 3-2 (dubla). El este cel de-al 14-lea marcator al moldovenilor in editia curenta, gruparea din Copou fiind formatia din Liga 1 cu cei mai multi jucatori care si-au trecut numele pe tabela. Cu doua minute inainte de pauza, Iasul putea da din nou lovitura. Golubovic a primit un balon de la Voicu, dar atacantul iesenilor a trimis, din cadere, in bara portii adverse. Chiar inainte de pauza, U Cluj a avut sansa egalarii. Vlad Morar a executat o lovitura libera de la marginea careului, mingea s-a dus in zid dupa care a revenit la acelasi fotbalist, insa sutul acestuia a trecut de putin pe langa buturile lui Grahovac.

Dupa pauza, jucatorii lui Nicolo Napoli au intrat mult mai decisi in teren. La doua minute de la reluare, Golubovic a scapat singur cu portarul Clujului, si s-a aruncat in careu cerand penalty. Arbitrul George Gaman nu s-a lasat impresionat de caderea sarbului si a dictat simulare si cartonas galben pentru atacantul iesenilor. In minutul 50, Tiganasu a tras de la marginea careului, Panagopoulos a respins gresit in fata, dar Onduku a truimis incredibil pe langa poarta din 5 metri. Pana la urma s-a facut 2-0, in minutul 56. Ionut Voicu a centrat perfect de pe dreapta, portarul grec al oaspetilor a iesit aiurea, iar Golubovic a reluat cu capul din 8 metri, trecandu-si in cont cel de-al 33-lea gol (16 cu capul) in cele 85 de partide disputate in Romania. Din acest moment, iesenii au facut pasul inapoi, Napoli l-a scos pe Onduku si l-a introdus pe Cretu, iar U Cluj, desi a dominat steril, nu a reusit sa-si creeze nicio mare ocazie de gol. CSMS Iasi a invins cu 2-0 pe Universitatea Cluj si este gata acum pentru marele derby al returului, de etapa viitoare, peste doua saptamani, in deplasare la ASA Targu Mures.

Intr-un alt meci disputat ieri, Ceahlaul a pus capat perioadei bune traversate de echipa lui Marius Sumudica, Concordia Chiajna, printr-un nou succes inregistrat de nemteni, scor 1-0, dupa cel obtinut in partida tur. Ceahlaul nu mai castigase in Liga 1 de la acel 2-0 impotriva Concordiei, de pe 29 august 2014. Singurul gol al intalnirii a purtat semnatura lui Rodrigues (17).

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Tiganasu – Ciucur (46 Bosoi), Enescu (F. Braga 75), Mitic, Badic - Onduku (Al. Cretu 67), Golubovic. Antrenor Nicolo Napoli.

Universitatea Cluj: Panagopoulos - Jovanovic, Neag, Skvorc, Ciupe - Lungu, Costin (V. Cristocea 58) - Viveiros (L. Kovacs 64), Morar, Mengolo (Gravenberch 46) – Lemnaru. Antrenor Adrian Falub.

Arbitru: George Gaman (Craiova)

Spectatori: 3000

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Ma bucur ca am castigat. Am adunat multe puncte si cred ca baietii au meritat aceasta victorie. Acum nu am realizat nimic, mai avem 11 meciuri de castigat, trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant. E un campionat foarte greu, vor retrograda 6 echipe si cred ca suntem vreo 11 echipe care avem emotii la retrogradare. Baietii stau foarte bine in teren, se ajuta unii pe altii, avem alta mentalitate si cu multa munca si concentrare ne putem indeplini obiectivul, acela de a ne salva de la retrogradare”

Adrian Falub, antrenor Universitatea Cluj: ”Am inceput bine, dar dupa gafa lui Panagopoulos s-a terninat totul pentru noi. In prima repriza, ne-am creat o bara si inca o ocazie, dar nu pe fondul unui joc bun si nu am reusit sa facem ce ne-am propus, sa-i blocam pe Iasi mai sus si sa le punem probleme. Si in repriza a doua, are Lemnaru sansa de a egala, dar da cu capul foarte slab din 10 metri. Ne cream ocazii, dar daca nu marcam, nu ai cum sa castigi meciuri si puncte. Nu se poate sa nu putem castiga in faza de aparare un duel cu Golubovic. Ne puneam sperante in meciul acesta, pentru ca daca am fi luat 1 sau 3 puncte aici, aveam mari sperante. Inca nu am murit, luptam in continuare, chiar daca sansele de a evita retrogradarea scad cu fiecare etapa. Trebuie sa ne adunam, pentru ca avem multi jucatori accidentati, sa vedem ce putem recupera si sa ne prezentam mai bine dupa aceasta intrerupere a sezonului. E nepermis sa luam gol din faza fixa, avem multe lucruri de pus la punct”.