CSU Ploiesti, U Cluj si Gaz Metan, calificate în semifinale la baschet

19 Aprilie 2011
1252 Vizualizari | 0 Comentarii
Baschet masculin
Echipele de baschet masculin CSU Ploiesti, U Mobitelco BT Cluj si Gaz Metan Medias s-au calificat, luni, în deplasare, în semifinalele Diviziei A, dupa ce au înregistrat a treia victorie, din cinci posibile, în sferturile de finala ale play-off-ului.
Ieri s-au disputat meciurile cu numarul trei, din cele cinci programate, în sferturile de finala ale Diviziei A. Rezultatele înregistrate au marcat si calificarea în semifinale a trei echipe, aceleasi care s-au clasat si pe primele trei locuri la finalul sezonului regulat: BCM U Pitesti-CSU Ploiesti 72-74 (în primele doua meciuri 80-97 si 77-86, 0-3 scor general), CSU Atlassib Sibiu-U Mobitelco Cluj 63-81 (75-98, 74-85, 0-3), CSM Oradea-Gaz Metan Medias 75-89 (77-84, 64-85, 0-3). Campioana CSU Ploiesti a obtinut calificarea la mare lupta, pitestenii dominand multe momente din meciul de luni, dar si aratandu-se nemultumiti de unele decizii ale arbitrilor din finalul partidei. In al patrulea sfert de finala, BC Mures este condusa de Steaua Turabo Bucuresti, cu 2-0 (102-97 si 83-75), iar marti si miercuri, pe teren propriu, va încerca sa egaleze situatia la general, pentru a împinge calificarea în semifinale în meciul decisiv, care ar urma sa aiba loc vineri.
Semifinalele sunt programate tot în sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", la datele 29-30 aprilie, 4-5 si 8 mai. Finalistele sezonului vor juca sapte meciuri în lupta pentru titlul national, meciurile fiind programate (daca se vor juca toate), la datele 14-15, 21-22, 28 mai, 1 si 5 iunie. Sezonul trecut, finala s-a jucat între CSU Ploiesti si "U" Mobitelco BT Cluj, prima cucerind laurii campionatului intern.
Echipele din play-out (locurile 9-16) vor juca în primul tur, tot în sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", la aceleasi date cu meciurile din play-off. Luni s-au jucat si în aceasta faza meciurile cu numarul trei, rezultatele consemnate fiind: CSU Cuadripol Brasov-CS Otopeni 81-79 (57-85, 63-78, 1-2), Poli Iasi-Energia Rovinari 79-93 (90-86, 100-108, 1-2), BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc-BC Timisoara 93-97 (58-88, 88-97, 0-3) si SCM Craiova-CSM Bucuresti 81-107 (86-92, 92-111, 0-3). Meciurile cu numarul patru se vor mai juca, astazi, doar la Iasi si Brasov.