Cupa Africii pe Natiuni: Ghana a invins Nigerul si s-a calificat in sferturi

29 Ianuarie 2013
568 Vizualizari | 0 Comentarii
Ghana s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal 2013, după ce a dispus de selecţionata Nigerului cu scorul de 3-0 (2-0), luni seara, pe stadionul ''Nelson Mandela Bay'' din Port Elizabeth, în Grupa B a competiţiei organizate de Africa de Sud până pe 10 februarie.

Asamoah Gyan (6), Christian Atsu (23) şi John Boye (49) au marcat pentru ''Black Stars'' în faţa a 13.334 spectatori, dar scorul putea fi şi mai mare dacă ghanezii nu ratau ocazii clare de gol.

Ghana va înfrunta în sferturile de finala surpriza competiţiei, selecţionata debutantă a Insulelor Capului Verde.

În clasamentul final, Ghana a ocupat primul loc, cu 7 puncte (+4), urmată de Mali, 4 p (+2), RD Congo, 3 p (0), Niger, 1 p (-4).