Cupa Africii pe Natiuni: Togo, victorioasa in fata Algeriei (VIDEO)

27 Ianuarie 2013
637 Vizualizari | 0 Comentarii
 Togo a învins Algeria cu scorul de 2-0, sâmbătă, la Rustenburg, în Grupa D a Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, într-un meci întrerupt timp de un sfert de oră din cauza unei probleme la poarta togoleză, care nu era dreaptă.

Partida s-a întrerupt în min. 87, când Togo conducea cu scorul de 1-0, graţie golului înscris de Emmanuel Adebayor (32), iar mijlocaşul algerian Guedioura a intrat în plasă la o acţiune de atac, dezechilibrând poarta, iar bara din dreapta s-a aplecat spre înapoi, forţând arbitrul să întrerupă jocul pentru remedierea defecţiunii.

Togo a mai marcat o dată în prelungiri, prin Wome (90+3), iar Algeria este eliminată din competiţie, în timp ce Cote d'Ivoire, care a învins Tunisia cu 3-0, tot sâmbătă, este prima formaţie care s-a calificat în sferturile turneului găzduit de Africa de Sud până pe 10 februarie.

La Togo a jucat şi fundaşul Akakpo, fost la FC Vaslui.

În clasament, Cote d'Ivoire ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Togo, 3 p, Tunisia, 3 p, Algeria, 0 p.

Page time :0.1957 (s) | 35 queries | Mysql time :0.032226 (s)