CUPA DAVIS: Romania - Olanda 0-2: Hanescu, învins de Sijsling

5 Aprilie 2013
756 Vizualizari | 0 Comentarii
victor hanescu
Olanda conduce Romania cu scorul de 2-0, în Cupa Davis, dupa meciurile disputate vineri, în care Victor Hanescu (locul 58 ATP) a fost învins de Igor Sijsling (locul 70 ATP), cu scorul de 6-4, 7-6 (5), 2-6, 6-7 (5), 6-2, iar Adrian Ungur (locul 124 ATP) a fost întrecut de Robin Haase (locul 52 ATP).
In a doua partida a zilei, un break reusit în al saptelea ghem a fost suficient pentru ca Sijsling sa-si adjudece primul set, cu scorul de 6-4. Cei doi jucatori si-au fructificat serviciul în al doilea set si astfel s-a ajuns în tie-break, unde s-a impus tot olandezul, cu 7-5.
Hanescu a revenit în joc în setul numarul trei, cand a castigat de doua ori pe serviciul adversarului si s-a impus cu scorul de 6-2. Romanul a fost mai aproape de a reusi break-ul în setul patru, dar Sijsling a iesit de fiecare data din dificultate cu ajutorul serviciului sau puternic. S-a ajuns din nou la tie-break, pe care Hanescu l-a castigat cu scorul de 7-5, dupa o minge controversata, la care olandezii au solicitat aut.
In decisiv, Siisling a rupt echilibrul printr-un break în al cincilea ghem, apoi Hanescu a cazut fizic si pshic, oferindu-i olandezului posibilitatea sa castige setul, cu 6-2, si meciul, dupa trei ore si sapte minute de joc.
In primul meci al întalnirii, jucatorul Adrian Ungur, locul 124 ATP, a fost învins, tot vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, 3-6, 6-3, de Robin Haase, locul 52 ATP.
Sambata, de la ora 15.00, va avea loc meciul de dublu dintre perechile Horia Tecau/Marius Copil si Thiemo de Bakker/Jean-Julien Rojer, iar duminica, de la ora 13.00, se vor disputa ultimele doua partide de simplu: Victor Hanescu - Robin Haase si Adrian Ungur - Igor Sijsling.
Intalnirea Romania - Olanda, contand pentru turul doi al Grupei I, Zona euro-africana, se joaca în Sala Sporturilor "Dumitru Popescu Colibasi" din Brasov. Invingatoarea va accede în barajul pentru Grupa Mondiala a competitiei.