Daca e Messi, e victorie pentru Barcelona! Argentinianul a intrat dupa pauza cu Bilbao si a rezolvat meciul cu o dubla

6 Mai 2013
506 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de fotbal FC Barcelona a făcut un nou pas spre câştigarea titlului de campioană a Spaniei, după ce duminică, în etapa a 35-a, a învins-o acasă cu 4-2 pe Betis Sevilla, cu o dublă a lui Lionel Messi, intrat pe teren în minutul 56.

Au marcat Alexis Sanchez 9, David Villa 56, Lionel Messi 60, 71, respectiv Dorlan Pabon 2, Ruben Perez 43. Barca venea la câteva zile după umilinţa trăită pe acelaşi stadion în faţa lui Bayern Munchen, 0-3 în semifinala retur a Ligii Campionilor.

Celelalte rezultate:

duminică

Sevilla - Espanyol 3-0

Au marcat Joan Capdevila 11 autogol, Coke 19, Alvaro Negredo 23

Real Zaragoza - Rayo Vallecano 3-0

Au marcat Apono 26 pen, 90+2, Rodri 50. Cristian Săpunaru, integralist la gazde, a primit cartonaş galben în minutul 73.

Real Mallorca - Levante 1-1

Au marcat Tomer Hemed 7, respectiv Robert Acquafresca 42

sâmbătă

Deportivo La Coruna - Atletico Madrid 0-0

Real Madrid - Valladolid 4-3

Au marcat Angel Di Maria 26, Cristiano Ronaldo 32, 70, Kaka 49, respectiv Oscar 8, Javi Guerra 35, Lluis Sastre 87

Granada - Malaga 1-0

Au marcat Odion Jude Ighalo 28

Valencia - Osasuna 4-0

Au marcat Roberto Soldado 39, Ricardo Costa 44, Ever Banega 60, Jonas 90+4 pen

Cartonaşe roşii: Alejandro Arribas 58, David Timor Copovi 75 (ambii de la Osasuna)

vineri

Celta Vigo - Athletic Bilbao 1-1

Au marcat Iago Aspas 84, respectiv Oscar De Marcos 43

Etapa se încheie luni cu meciul Getafe - Real Sociedad.

În clasament conduce Barcelona - 88 pct, urmată de Real Madrid - 77 pct, Atletico Madrid - 69 pct, Real Sociedad - 58 pct (33 j), Valencia - 56 pct, Malaga - 53 pct. Zaragoza, cu 33 pct, este pe poziţia a 17-a, prima deasupra zonei retrogradării, iar Granada lui Gabriel Torje ocupă locul 15, cu 35 pct.