DAUNA TOTALA! CSMS Iasi a pierdut incredibil meciul cu FC Voluntari. Golubovic a ratat un penalty - GALERIE FOTO

19 Martie 2016
1816 Vizualizari | 1 Comentarii
CSMS Iasi nu reuseste sa sparga gheata in meciurile de pe teren propriu din acest sezon. Dupa remiza cu ACS Poli Timisoara si esecul cu CFR Cluj, trupa lui Nicolo Napoli a pierdut din nou in Copou, de aceasta data, scor 0-1 cu FC Voluntari. Unicul gol al meciului a fost marcat de atacantul Adrian Balan in minutul 10 al partidei, faza la care gazdele l-au pierdut pe portarul Branko Grahovac.

Acesta s-a accidentat la ciocnirea cu Balan si a fost nevoit sa paraseasca terenul, in locul sau intrand italianul Alessandro Caparco. Iesenii au ratat egalarea in minutul 20 la capatul unei faze pornite din propriul careu. Maftei a dat pe langa minge si gazdele au iesit vijelios pe contraatac. Cristea il serveste pe Bole ideal si jucatorul maghiar ramane unu contra unu cu portarul Calancea. Respinge portarul din Republica Moldova aflat la primul meci pentru Voluntari. Trei minute mai tarziu Calancea s-a remarcat din nou la reluarea lui Golubovic din sase metri. Minge grea respinsa de portarul Voluntariului peste poarta. A trei interventie decisiva a portarului din Republica Moldova debutant intre buturile Voluntariului a venit in minutul 25. Calancea a respins sutul lui Vasile Gheorghe. CSMS Iasi a primit lovitura de la 11 metri in minutul 38 la cotul aplicat de Tiru lui Cristea, dar pentru a doua oara in acest sezon Golubovic a irosit de la punctul cu var. Iesenii au cautat in zadar egalarea pe parcursul intregii reprize secunde, cea mai clara ocazie venind in minutul 60 la sutul lui Bole din interiorul careului respins la sacrificiu de Maftei in corner. Atacantul Daniel Pancu a revenit pe teren la Voluntari in ultimele sapte minute, fiind huiduit din nou de spectatorii ieseni.

Dupa meci, antrenorul Nicolo Napoli si-a criticat jucatorii pentru jocul slab din repriza secunda, dar a opinat ca Iasul merita macar o remiza. "Am facut o prima repriza foarte buna cred eu. Dupa ce am primit un gol, din cauza unei greseli in defensiva, am atacat, am avut foarte multe ocazii. Am avut si un penalty, ratat de Golubovic, dar asta este. Cred ca meritam macar un egal, dupa cum am jucat in prima repriza. Nu mi-a placut repriza a doua, cum am jucat. Era foarte greu sa o facem, din moment ce Voluntariul s-a aparat la 30 de metri, iar terenul a fost foarte greu, dupa meciurile nationalei de rugby si dupa antrenamentele rugbistilor. Nu avem insa nicio scuza ca am pierdut. Nu am pierdut din cauza terenului", a spus Nicolo Napoli.
Etapa viitoare, CSMS Iasi joaca in deplasare la Concordia Chiajna.

CSMS: Grahovac ('12 Caparco) - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu – Bole, Ciuca, Cretu ('59 Enescu), V. Gheorghe ('59 Onduku) - Cristea, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Voluntari: Calancea – Alcenat, Spahija, Tîru, Barna – Maftei, Moke – Rus, Achim ('83 Pancu),  Koné ('71 Vodut) – Ad. Balan ('78 Tudorie). Antrenor: Ionel Ganea.
Arbitri: Adrian Cojocaru – Iulian Radu, Florin Paunescu
Cartonase galbene: Ciuca, Cristea / Taru, Rus, Spahija, Tudorie