David Beckham, la prima eliminare in Franta

29 Aprilie 2013
635 Vizualizari | 0 Comentarii
Paris Saint-Germain a învins pe Evian cu scorul de 1-0, în deplasare, duminică, în etapa a 34-a a campionatului de fotbal al Franţei, dar parizienii au terminat meciul în 9 jucători, după ce Verratti (81) şi David Beckham (90+3) au fost eliminaţi.

Beckham, intrat în repriza secundă în joc, a primit direct cartonaşul roşu, în urma unui fault comis asupra lui Youssef Adnane, în prelungirile partidei. Marco Verratti fusese şi el eliminat, pentru al doilea cartonaş galben, în min. 81.

După fluierul final a izbucnit o încăierare între jucătorii celor două echipe, arbitrul Olivier Thual eliminându-l pe Saber Khlifa, de la gazde. Thual l-a chemat la ordine şi pe portarul italian Sigiru (PSG), dar nu este clar dacă i-a arătat şi lui cartonaşul roşu.

Bănel Nicoliţă a fost rezervă la St Etienne, care a remizat în deplasare cu Lyon, 1-1.

Rezultate:

Duminică

Evian Thonon Gaillard FC - Paris St Germain 0-1

A marcat: Javier Pastore 50.

Cartonaşe roşii: Marco Verratti 81, David Beckham 90+3 (ambii PSG).

Nice - ES Troyes AC 3-1

Au marcat: Renato Civelli 34, Dario Cvitanich 45, Luigi Bruins 77, respectiv Mohamed Yattara 20.

Olympique Lyon - St Etienne 1-1

Au marcat: Yoann Gourcuff 54, respectiv Kurt Zouma 29.

Sâmbătă

Bastia - Toulouse 0-0

Ajaccio - Montpellier HSC 2-1

Au marcat: Andy Delort 82 - penalty, Dennis Oliech 90+1, respectiv Anthony Mounier 56.

Cartonaşe roşii: Fousseni Diawara 47, respectiv Abdelhamid El Kaoutari 82.

Younes Belhanda (Montpellier) a ratat un penalty în min. 49.

Girondins Bordeaux - Stade de Reims 0-0

Valenciennes - AS Nancy 0-0

Stade Brest - Stade Rennes 0-2

Au marcat: Abdoulaye Doucoure 28, Victor Montano 37.

FC Lorient - Olympique Marseille 0-1

A marcat: Mathieu Valbuena 25.

Cartonaşe roşii: Fabien Audard, respectiv Andre Ayew (după meci).

Vineri

Lille - Sochaux 3-3

Au marcat: Salomon Kalou 26,45+2, Marko Basa 48, respectiv Cedric Kante 79, Vincent Nogueira 84, 87.

În clasament, pe primul loc se află Paris St Germain, cu 73 de puncte, urmată de Olympique Marseille, 64 p, Olympique Lyon, 60 p, St Etienne, 58 p, Lille, 57 p, Nice, 57 p, etc. Ajaccio se află pe locul 15, cu 38 p.