Debut de vis! CSMS are doua victorii consecutive in Liga I

2 Martie 2015
2103 Vizualizari | 1 Comentarii
CSMS Iasi Gaz Metan Medias
CSMS Iasi are un debut de vis in anul 2015. In primele doua runde ale anului, fotbalistii lui Nicolo Napoli au reusit doua victorii, din tot atatea partide si salvarea de la retrogradare nu mai pare acum o utopie. Sambata seara, CSMS a invins Gaz Metan Medias, cu scorul de 1-0 (1-0), unicul gol al meciului din Copou fiind marcat de atacantul Bojan Golubovic.

Click aici pentru a vedea o galerie foto cu meciul CSMS Iasi - Gaz Metan Medias.

Cele doua echipe au prestat un fotbal crispat in prima parte a partidei de sambata. Iesenii au tinut mai mult de minge, iar in minutul 28, Onduku a centrat foarte bine pentru Mihalache, dar lovitura de cap a acestuia a trimis mingea peste poarta. Doua minute mai tarziu, tot gazdele au fost mai aproape de gol. Ciucur a centrat bine pentru Onduku, atacantul CSMS a reluat din foarfeca, iar Plesca a respins peste poarta. In minutul 35, Voicu a centrat de pe dreapta, defensiva oaspetilor a respins pana la Bole, care a centrat perfect de pe stanga, pentru Golubovic care a marcat din 7 metri cu capul.

Acesta avea sa fie golul cu numarul 32 pentru Golubovic, in cele 81 de jocuri disputate in Liga I. Din cele 32 de reusite, 15 goluri au fost marcate cu capul. Dupa pauza, iesenii au facut pasul inapoi si au mai contat in ofensiva doar in minutul 51, cand sutul bun al lui Alex Ciucur a fost respins de Razvan Plesca, fostul portar al Politehnicii Iasi. Patru minute mai tarziu, Curtean a sutat si el bine, dar Grahovac a fost la post si a respins foarte sigur. In mintul 60, Grahovac a respins incredibil lovitura de cap a lui Dan Roman, iar sase minute mai tarziu, nici Bekoe nu l-a putut invinge pe portarul CSMS. Cea mai mare ocazie a oaspetilor s-a consemnat in minutul 70, cand Grahovac a respins cu un reflex incredibil sutul lui Tahar. Treptat, fotbalistii lui Nicolo Napoli au inghetat jocul, si au reusit sa termine invingatori un meci de sase puncte. În urma succesului, moldovenii au acumulat 18 puncte si se apropie de locurile care asigura mentinerea în Liga 1. Finalul partidei de la Iasi a declansat fiesta în tabara moldovenilor, fiesta care ne-a dus cu gândul la hora tricolorilor de la World Cup ’94. Pentru CSMS urmeaza acum doua etape de foc, in deplasare la Petrolul si acasa cu Astra Giurgiu.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Sunt fericit pentru ca am legat a doua victorie consecutiva. Am facut un meci foarte bun, am întâlnit o echipa foarte buna, care a stat bine în teren. Mai importanta decât victoria propriu-zisa este faptul ca am învins o echipa care era mai bine clasata ca noi în clasament, care nu era în zona retrogradarii. Am lucrat foarte bine în perioada de pregatire, am schimbat foarte multi jucatori, am adus sase fotbalisti, grupul s-a omogenizat foarte bine în cantonament. Acum, speram sa continuam ce am început. Vom trata fiecare meci la fel, vom încerca sa ne facem jocul nostru si, la final, speram sa reusim sa ne salvam de la retrogradare".

Dan Matei, antrenor Gaz Metan Medias: "Sunt dezamagit ca jucatorii mei nu reusesc sa treaca psihic peste locul ocupat în clasament. Cu Botosani am facut o prima repriza foarte buna, dar am luat gol si nu am reusit sa câstigam. Astazi am facut o prima repriza foarte slaba, în care pot spune ca nu am recunoscut pe multi dintre jucatori. Am revenit în repriza secunda, dar nu am reusit sa marcam. Cred ca un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil astazi. Doar lipsa de curaj a jucatorilor mei a facut diferenta".

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Tiganasu - Ciucur ('72 Bosoi), Mitic, Enescu, Bole ('82 Badic) - Onduku ('89 Markovic), Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Gaz Metan Medias: Plesca - Cretu ('69 Munteanu), Abrudan, Muth, Velasquez - Cristea Todea, Tahar, Curtean ('79 Figliomeni) – Vitinho ('53 Bekoe), Roman. Antrenor: Dan Matei.