Deplasare dificila, victorie importanta pentru Steaua, in etapa a 24-a

6 Aprilie 2015
822 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti
Steaua Bucuresti a castigat ieri, cu scorul de 2-1, partida disputata in deplasare, in compania formatiei Gaz Metan Medias. A fost un meci dificil pentru ros-albastri, gazdele ratand cateva ocazii importante de a egala, iar elevii lui Costel Galca au primit nu mai putin de 5 cartonase galbene in Ardeal.  De altfel, in urma cartonasului primit pe finalul meciului, Raul Rusescu va fi suspendat pentru meciul de etapa viitoare, pe care campioana il va disputa impotriva Petrolului.

Andrei Prepelita a deschis scorul in minutul 11, dupa o pasa din flancul stang primita de la Rusescu. Mediesenii au egalat dupa doar 9 minute, Dan Roman marcand spectaculos, dupa ce a preluat pe piept si a pivotat intre cei doi fundasi centrali ai Stelei. La pauza, cele doua echipe au intrat la cabine la egalitate, scor 1-1. Adrian Popa a marcat golul care s-a dovedit a fi decisiv in minutul 53, dupa o actiune luata pe cont propriu pe partea dreapta.

Scor final, Gaz Metan Medias - Steaua Bucuresti, 1-2, aceasta fiind prima victorie a stelistilor la Medias, dupa aproape 6 ani.

Tot ieri, la Chiajna si la Piatra Neamt s-au disputat doua derby-uri pentru evitarea retrogradarii. In primul meci al zilei, Concordia si FC Brasov au terminat la egalitate, scor 1-1. Formatia ilfoveana a deschis scorul in minutul 25 prin Bucurica, dar brasovenii au reusit sa plece sub Tampa cu un punct, dupa ce fundasul Leko a egalat dramatic in minutul 91.

Scandal la Piatra Neamt. Meciul penalty-urilor

In cel de-al doilea meci de duminica, Viitorul lui Gheorghe Hagi a castigat cu scorul de 2-1 la Piatra Neamt si a urcat pe loc de Europa League. Bogdan Mitrea a deschis scorul din penalty in minutul 43, astfel egalandu-l pe Claudiu Keseru in topul golgheterilor, cu 12 reusite. Nemtenii au egalat dupa doar doua minute, tot din penalty, prin Vlad Achim, la una din ultimele faze ale primei reprize. Mitrea a trecut pe primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 13 reusite, dupa ce a transformat in minutul 92 un alt penalty, obtinut de rezerva Mitrita. Ceahlaul este pana la partida Pandurilor din aceasta seara, la cel putin 6 puncte de prima pozitie care asigura ramanerea in Liga 1.  Patronul Ceahlaului, Angelo Massone, a acuzat arbitrajul la finalul meciului, sustinand ca echipa sa a avut doua lovituri de pedeapsa neacordate si ca penalty-ul prin care Viitorul a castigat, a fost dat pe nedrept.

Sambata s-au disputat alte trei partide in Liga 1 de fotbal. Otelul Galati se indreapta cu pasi repezi spre liga secunda, pierzand o noua partida pe teren propriu. CS U Craiova a castigat la malul Dunarii cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Bawab, in minutul 58. Formatiile din Cluj au oferit surprizele etapei, CFR castigand cu scorul de 1-0 pe terenul Astrei, iar Universitatea a invins pe teren propriu Rapidul, prin golul marcat de Castillion, in minutul 57.