Derby incendiar in Grecia. Meciul Panathinaikos - Olympiakos, intrerupt din cauza violentelor!

19 Martie 2012
561 Vizualizari | 0 Comentarii
Panathinaikos Atena Olympiakos Pireu

Derby-ul campionatului de fotbal al Greciei, dintre echipele Panathinaikos Atena şi Olympiakos Pireu, a fost întrerupt duminică în minutul 83, din cauza unor incidente violente generate de fanii lui Panathinaikos, în cursul cărora patru poliţişti au fost răniţi, dintre care doi se află în stare gravă.

Dintre cei patru poliţişti răniţi, doi sunt în stare gravă, iar 57 de persoane au fost reţinute în cursul unor incidente dintre huligani şi forţele de ordine survenite în pauza meciului şi care au provocat o întarziere de 45 de minute a reluării reprizei secunde.

Cu şapte minute înainte de finalul partidei, violenţele s-au reluat în tribune şi au durat aproximativ o jumătate de oră. Zeci de huligani au aruncat cu fumigene, au rupt scaune de plastic şi au stropit forţele de ordine cu spumă de la extinctoare. Aceştia, la randul lor, au reacţionat cu gaze lacrimogene.

In apropiere de Poarta 5 a stadionului, scaunele din plastic au fost incendiate, necesitand intervenţia pompierilor.

Centralul meciului, Tassos Kakos, dintre liderul Olympiakos şi Panathinaikos, a doua clasată, din etapa a 25-a a campionatului elen, a decis întreruperea imediată a meciului ca urmare a acestor violenţe. In acel moment, Olympiakos, echipa oaspete, conducea cu 1-0.

Page time :0.2093 (s) | 23 queries | Mysql time :0.044486 (s)