Derby nedecis! Steaua si Dinamo au terminat la egalitate primul duel din acest sezon

22 August 2016
351 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua si Dinamo au terminat la egalitate primul duel din acest sezon
Steaua Bucuresti si Dinamo Bucuresti au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), sâmbata seara, pe Arena Nationala din Capitala, în eternul derby al fotbalului românesc, disputat în etapa a cincea a Ligii I.

Dinamo a deschis scorul, prin Dorin Rotariu (11), în acest meci care nu s-a ridicat la nivelul asteptat, iar Steaua a egalat prin William De Amorim (17), egalul parând echitabil.

Într-o atmosfera dominata de suporterii dinamovisti, Steaua a avut prima ocazie de gol, prin Momcilovic (4), care a reluat din careu în bratele portarului. Un minut mai târziu meciul era întrerupt de arbitrul Radu Petrescu, pentru scurt timp, din cauza unor torte aruncate pe gazon de fanii echipei Dinamo.  Laurentiu Reghecampf a facut unele schimbari tactice în echipa sa, jucând cu fundasii laterali, Enache si Momcilovic, ca închizatori în unele momente ale jocului.

Metoda tehnicianului a fost aproape sa coste Steaua un gol pe contraatac, dupa o minge pierduta de ros-albastrii, dar Vali Lazar (10) a fost blocat in extremis de portarul Nita în situatie de unu la unu. Din cornerul care a urmat, Dorin Rotariu a deschis scorul cu o lovitura de cap, la coltul scurt..

Dupa o altercatie în care au fost implicati mai multi jucatori ai celor doua echipe, Steaua a reusit egalarea, cu sansa, dupa un sut de la peste 25 de metri al lui De Amorim (17), care l-a surprins pe portarul Branescu. Acelasi De Amorim, care a marcat la primul sau meci în tricoul Stelei, a fost aproape de ''dubla'', însa a reluat peste poarta din doar 4 metri, la centrarea excelenta a lui Adi Popa (29). Branescu a fost atent la lovitura libera executata cu efect, la coltul lung, de Boldrin (33).

Lazar a avut doua incursiune bune (36, 37), de fiecare data reusind sa îl dribleze fara probleme pe Enache, însa Nita a fost la post.
Stanciu a iesit la rampa în debutul reprizei secunde, când a tras cu efect la coltul lung, dar mingea a ocolit poarta (50).

Palic a avut o incursiune frumoasa (59), încheiata cu un sut care a trecut pe lânga poarta lui Nita.  Steaua a atacat mai mult, iar Boldrin (74) si-a încercat sansa cu un sut de la distanta, dar Branescu a fost atent si a deturnat balonul în corner. Dinamo a replicat printr-un sut puternic al lui Busuladzic, din afara careului, care a ocolit tinta (80). Apoi, Tamas (82) a expediat un trasor de la distanta, mingea ocolind de putin vinclul.

Dinamo a terminat meciul în zece oameni, dupa ce Filip a primit direct cartonas rosu pentru o intrare brutala la Adi Popa (87). Antrenorul Stelei a început cu cei doi jucatori transferati de la Astra, Fernando Boldrin si William De Amorim, ca titulari. De asemenea, a jucat din primul minut si Florin Tanase, adus de la FC Viitorul, precum si fundasul Bogdan Mitrea, venit de la Ascoli. Vicecampioana nu a putut conta pe Mihai Pintilii, Bojan Golubovic si Alin Tosca, toti accidentati.