Derby vienez decis la masa verde

24 Mai 2011
668 Vizualizari | 0 Comentarii
Comisia de disciplina a Ligii austriece de fotbal a decis ca Austria Viena sa câstige cu scorul de 3-0, la "masa verde", derby-ul cu Rapid Viena, din etapa a 35-a a campionatului, întrerupt dupa 26 de minute de joc (la scorul 2-0), din cauza suporterilor formatiei Rapid, care au invadat terenul.

Dupa al doilea gol marcat de Austria în minutul 26, la scorul de 2-0, câteva zeci de fani ai echipei Rapid Viena, cu fetele acoperite, au patruns pe teren si s-au luat la bataie cu fortele de ordine, aruncând cu fumigene în directia suporterilor echipei Austria. Arbitrul a întrerupt meciul si jucatorii celor doua formatii au fugit la vestiare. Pe 1 iunie, Comisia de disciplina va anunta sanctiunile financiare si sportive împotriva formatiei Rapid.

Cu o etapa înainte de final, pe primul loc se afla Sturm Graz, cu 63 de puncte, urmata de Austria Viena, 61 p, si Red Bull Salzburg, 60 p. Sturm are sanse mari de a cuceri al treilea sau titlu, dupa cele din 1998 si 1999.În ultima runda, pe 25 mai, Sturm Graz va întâlni acasa pe Wacker Innsbruck (locul 5), iar Austria Viena va juca acasa cu Red Bull Salzburg.

Page time :0.1572 (s) | 34 queries | Mysql time :0.017673 (s)