DEZAMAGIRE! Simona Halep, eliminata in sferturi la Guangzhou de o anonima

25 Septembrie 2015
782 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep 1
Simona Halep, locul 2 mondial si cap de serie numarul 1, a parasit turneul WTA de la Guangzhou în faza sferturilor de finala. Românca a fost învinsa în doua seturi, scor 4-6, 3-6, de cehoaica Denisa Allertova, ocupanta pozitiei 74 în ierarhia mondiala. Conditiile meteo din China - caldura si umiditate foarte mari - au parut sa o afecteze serios pe Halep, care a intrat greu în meci.

Cehoaica a profitat si s-a desprins rapid la 3-0, pastrându-si avantajul break-ului, reusit în game-ul doi pâna la 5-3, când a servit pentru câstigarea primul set. Semifinalista de la US Open a dat senzatia ca poate reveni si a reusit break-ul la 0, dar Allertova a raspuns la fel si a închis primul set cu 6-4. În debutul setului doi, echilibrul s-a mentinut doar pâna la 2-1 în favoarea jucatoarei din Cehia, care a câstigat de doua ori la rând contra serviciului si a servit pentru meci la 5-1.

La fel ca în primul set, Halep a avut o rabufnire de orgoliu si s-a apropiat la 5-3, dar Allertova nu a mai ratat sansa de a câstiga si a doua oara si si-a trecut în cont prima victorie a carierei în fata unei adversare din Top 10 mondial. Pentru Simona Halep urmeaza participarea la turneul Premier 5 de la Wuhan, programat între 27 septembrie si 3 octombrie.

Tot ieri, si Monica Niculescu a fost învinsa fara drept de apel de belgiancaYanina Wickmayer, cu 6-2, 6-2, în sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou (China), dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Niculescu, detinatoarea titlului si a sasea favorita, nu s-a regasit în acest meci si a cedat dupa o ora si 11 minute. Românca va primi un cec de 6.175 dolari si 60 de puncte WTA.

Monica Niculescu (27 ani, 49 WTA) a mai jucat de patru ori cu Wickmayer (25 ani, 56 WTA), care conduce acum cu 3-2 în meciurile directe. Belgianca s-a impus în primele doua confruntari, în 2009 în calificari la New Haven, cu 6-3, 4-6, 6-3, si în 2011, în primul tur la Roland Garros, cu 6-0, 6-3. Monica a învins în ultimele doua meciuri directe, ambele disputate în 2013, în optimi la Monterrey, cu 6-4, 3-6, 6-1, si în primul tur la Cincinnati, cu 6-1, 6-2.

Monica Niculescu este programata joi sa joace si în sferturile probei de dublu, alaturi de germanca Anna-Lena Friedsam, împotriva principalelor favorite, Martina Hingis (Elvetia)/Sania Mirza (India).