DEZASTRU! Simona Halep a pierdut in mod INCREDIBIL in "optimi" la Wuhan

1 Octombrie 2015
621 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 1, a fost învinsa, ieri, scor 3-6, 6-3, 5-7 de britanica Johanna Konta, locul 66 WTA, venita din calificari, în optimile de finala ale turneului de la Wuhan, dupa ce românca a condus cu 5-1 în decisiv. În faza urmatoare, Konta o va întâlni pe jucatoarea americana Venus Williams, locul 24 WTA, care a învins-o, miercuri, pe Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numarul 7 si locul 10 WTA, scor 6-3, 6-4.

Calificarea în optimi este recompensata la Wuhan cu un premiu de 26.000 de euro si cu 105 puncte WTA. Meciul de ieri reprezinta al cincilea esec major al Simonei în acest an, în fata unor sportive mult mai slab cotate. Cea mai dureroasa înfrângere a fost cea suferita în fata Janei Cepelova, la Wimbledon. Aflata în momentul respectiv doar pe locul 106 în clasamentul WTA, acum ajunsa chiar pe 144, jucatoarea din Slovacia a învins-o pe Halep în 3 seturi, scor 5-7, 6-4, 6-3. Simona Halep a dezamagit si în fata unor nume ca Denisa Allertova, Mirjana Lucic-Baroni si Kristina Mladenovic, desi pornea ca mare favorita în aceste întâlniri si toti specialistii se asteptau la victorii facile din partea româncei.

Esecurile majore ale lui Halep în 2015:

Eliminare în primul tur la Wimbledon în fata Janei Cepelova (locul 106 WTA în acel moment): Scor: 7-5, 4-6, 3-6
Învinsa de Mirjana Lucic-Baroni (locul 70 WTA), în al doilea tur de la Roland Garros: Scor: 5-7, 1-6
Înfrângere suferita în fata Denisei Allertova (locul 74 WTA), în sferturile turneului de la Guangzhou: Scor: 4-6, 3-6
Eliminata de Kristina Mladenovic (locul 43 WTA), în sferturile de la Birmingham: Scor: 6-2, 0-6, 6-7
Învinsa de Johanna Konta (locul 66 WTA), în optimi la Wuhan. Scor: 3-6, 6-3, 5-7

Este si o veste buna pentru Simona

Ziua de ieri a adus si o veste buna pentru Simona Halep. Maria Sharapova a anuntat ca nu va participa la turneul China Open, de la Beijing, pe care l-a câstigat anul trecut, astfel ca Simona a scapat de un adversar extrem de redutabil. Rusoaica acuza dureri la încheietura mâinii stângi, dupa cum informeaza site-ul oficial al competitiei din China. "Din pacate, nu voi putea juca la Beijing si nu îmi pot apara titlul. Sunt dezamagita, dar abia astept sa revin la Beijing anul urmator", a declarat jucatoarea rusa.

Maria Sharapova, locul 3 WTA si cap de serie numarul 2, s-a retras, luni, din partida cu sportiva ceha Barbora Strycova, locul 41 WTA, la scorul de 7-6 (1), 6-7 (4), 2-1, în turul al doilea al turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan. Acesta a fost primul meci al rusoiacei din iulie, dupa turneul de laWimbledon, la care a ajuns în semifinale. Ea nu a mai jucat de atunci din cauza unei accidentari la piciorul drept. Acum, Sharapova a acuzat dureri la încheietura mâinii stângi si a cerut interventia fizioterapeutului la scorul de 1-0 în favoarea ei, în decisiv. În urmatoarea pauza, Sharapova a decis sa se retraga de pe teren, când conducea cu scorul de 2-1, dupa doua ore si 43 de minute de joc. Maria Sharapova este calificata la Turneul Campioanelor, de la Singapore, la fel ca Simona Halep.