Din rau, in mai rau! GALERIE FOTO

5 Octombrie 2015
1261 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSMS Iasi - Steaua Bucuresti 1-2 (0-0), sambata, in Copou, intr-un meci contand pentru etapa a XIII-a a Ligii I, ultima a turului sezonului regulat • CSMS a ajuns la al 10-lea meci oficial consecutiv fara victorie in toate competitiile • Steaua a incheiat turul pe locul secund, iar CSMS pe pozitia a X-a

In ciuda declaratiilor oficialilor din Copou, e clar ca lumina zilei ca Iasul e in criza. Si nu doar de rezultate, ci si de joc, de idei, de tot ce inseamna fotbal. Nu trebuie sa fii un bun cunoscator de fotbal sa poti remarca acest lucru. E adevarat, CSMS nu e Real Madrid, ca sa bata pe Steaua, Astra sau alte echipe de top, asa cum sustine presedintele Prunea, dar noi nu mai batem pe nimeni, nici macar echipe de nivelul nostru. Desi a avut in fata o echipa a Stelei care nu a convins, CSMS a parasit din nou terenul invinsa, sambata, in ultima etapa a turului sezonului regulat. Elevii lui Nicolo Napoli au bifat astfel al zecelea meci oficial consecutiv in toate competitiile fara victorie, al optulea in campionat. Un bilant dezastruos, dar care, din cate se pare, nu-i ingrijoreaza catusi de putin pe cei din fruntea clubului.

Click aici pentru a vedea galeria foto cu meciul CSMS - Steaua

Dincolo de rezultat, deranjant pentru gazde este faptul ca Steaua s-a impus fara sa forteze, trupa lui Radoi punctand la cele mai clare ocazii avute. Prima faza notabila a meciului s-a consumat in minutul 32. Frasinescu l-a faultat in careu pe Varela, arbitrul Balaj a dictat initial penalty, dar si-a anulat decizia cateva secunde mai tarziu, dupa ce a observat semnalizarea de ofsaid a asistentului Onita.
La reluare, Steaua a deschis scorul la prima actiune in careul lui Caparco. Marocanul Kharja a centrat perfect, iar Chipciu a marcat cu capul, din careu. Acelasi Chipciu a fost la un pas de a reusi dubla in minutul 70, lovitura sa de cap, tot din centrarea lui Kharja, trecand putin alaturi.

Iasul a avut sansa egalarii in minutul 78, dar mai intai Picionni (sut respins de Nita) si mai apoi Boiciuc (sut pe langa poarta, dupa respingerea portarului stelist) au ratat cea mai mare ocazie a meciului. Si in loc de 1-1 s-a facut 0-2, un minut mai tarziu: Kharja l-a deschis in dreapta pe Stanciu, iar acesta a pasat decisiv la a doua bara pentru plonjonul lui Tahar. CSMS a marcat si ea prin Vasile Gheorghe, in primul minut al prelungirilor, cu o frumoasa lovitura de cap, dar era prea tarziu pentru a evita infrangerea. Steaua ajunge la cota 25 cu acest succes din Copou si incheie turul pe locul secund, la doua puncte de liderul Astra, in timp ce iesenii se afunda tot mai mult in subsol dupa acest al optulea meci fara succes in campionat. Urmeaza pauza generata de meciurile echipei nationale, iar daca antrenorul Nicolo Napoli nu va schimba nimic in bine, Iasul risca sa retraiasca in returul sezonului regulat cosmarul din turul sezonului trecut.

CSMS - Steaua 1-2 (0-0)
Au marcat: Vasile Gheorghe 90+1 - Chipciu 48, Tahar 79
Spectatori: 6.000
Formatii:
CSMS Iasi: Caparco - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Ciuca - Mitic, Enescu (57 Piccioni) - Viveiros (77 Boiciuc), Grigorie (57 V. Gheorghe), Bole - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.
Steaua: Nita - Râpa, Varela, Tosca, Guilherme - Kharja, Filip, Stanciu (87 Muniru) - Popa (90+2 Ontel), Chipciu, Enceanu (19 Tahar). Director sportiv: Mirel Radoi.
Cartonase galbene: Enescu '14, Voicu '58 / Ad. Popa '57, Nita '85
Arbitri: Cristian Balaj - Aurel Onita, Ciprian Dansa - Florin Mazilu.
Observatori: Nicolae Marodin, Romulus Chihaia.

Declaratii:

Nicolo Napoli (antrenor CSMS): "Din pacate, nu adunam puncte. Am facut o prima repriza buna, am avut ocazii, dar nu am reusit sa marcam. Am început bine si repriza a doua, dar Steaua a marcat la prima ocazie, pe fondul unei greseli facute de noi. O echipa buna te taxeaza daca gresesti. Pe final am fortat cu Boiciuc si pe contra am luat golul al doilea. Am înscris si noi pe final, dar era prea târziu. Urmeaza o pauza si pe urma doua meciuri foarte importante acasa pentru noi, în care trebuie neaparat sa acumulam sase puncte. Trebuie sa ne gândim foarte bine în aceasta pauza unde am gresit si sa câstigam cu Voluntari si Concordia".

Florin Prunea (presedinte CSMS): "Suporterii ieseni sunt civilizati, au încurajat echipa si le multumesc. Despre joc, nu marchezi, nu câstigi. Per ansamblu, Steaua a avut o posesie mai buna, ocaziile au lipsit, cred eu ca puteam face un egal. Opt etape fara victorie...nu suntem Real Madrid, am jucat cu echipe cu bugete triple. Se vede clar ca Steaua este o echipa în crestere, cred ca este o echipa mai buna decât anul trecut. Se vede, Steaua este Steaua. Chipciu este unul dintre putinii jucatori de valoare din Liga 1, poate cel mai bun. Normal ca merita sa fie la echipa nationala".

Cosmin Frasinescu (stoper CSMS): "Din pacate, am înregistrat o noua înfrângere. Nu reusim sa transformam în gol ocaziile avute si suntem taxati la prima greseala. Nu cred ca Steaua a fost mai buna decât noi astazi, problemele sunt la noi. Avem neaparat nevoie de o victorie pentru a ne descatusa. Cea mai buna solutie ar fi sa ne spalam toti creierul si sa luptam din nou asa cum am facut-o în returul sezonului trecut".

Ionut Voicu (capitan CSMS): "Principala cauza cred ca este faptul ca ratam prea mult. E greu sa tii piept Stelei daca nu fructifici ocaziile avute. Important este sa nu cedam pentru ca mai sunt multe meciuri de jucat si sunt convins ca o victorie va schimba situatia. Trebuie neaparat sa câstigam urmatoarele doua meciuri acasa, cu Voluntari si Chiajna".

Nicolae Dica (antrenor secund Steaua): "Am schimbat sistemul si important e ca baietii l-au înteles foarte repede, chiar daca nu am avut timp sa-l lucram. Vad ca ei pun în aplicare la jocuri ce facem la antrenamente. Kharja e un jucator cu experienta. El oricum era important pentru nationala Marocului. Avea nevoie sa-si gaseasca o echipa la care sa joace. Alex Chipciu joaca pe pozitia lui Tade. În acest moment, e într-o forma foarte buna. A marcat si în aceasta seara. Noi suntem multumiti când suntem pe primul loc, dar e bine ca tinem aproape de Astra. Suntem la doua puncte în spate, speram sa ajungem cât mai repede pe primul loc. Obiectivul nostru era sa terminam turul pe primul loc, dar important e sa fim la sfârsitul campionatului acolo".