Dinamo, la primul esec in acest sezon

14 Septembrie 2016
1150 Vizualizari | 0 Comentarii
ASA Târgu Mures a învins-o pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultima partida din etapa a saptea a Ligii I de fotbal. ASA a cucerit primele sale puncte din acest campionat, dupa sase esecuri consecutive, dar ramâne la minus (3) în clasament.

Dinamo a suferit primul esec, într-un meci pe care l-a avut în mâna, dar l-a scapat în ultimul sfert de ora.
Dinamo a controlat categoric prima repriza si a avut câteva ocazii, printre care si un penalty ratat de Gnohere (32), sut pe lânga poarta.

Echipa lui Ioan Andone a fost privata de un nou penalty dupa pauza, când Gnohere a fost faultat în careu de Gabi Matei (51), dar a reusit sa deschida scorul prin Dorin Rotariu (60). Gnohere (67) a luftat incredibil din careu, irosind sansa de a încheia conturile.

ASA a revenit pe tabela în minutul 78, când Ianis Zicu l-a surprins pe portarul Laurentiu Branescu la coltul scurt din lovitura libera.

Dinamo a ratat golul victoriei în minutul 86 prin Romera, singur cu portarul, iar un minut mai târziu ex-dinamovistul Ianis Zicu a marcat golul victoriei pentru ASA.

Dinamo a marcat în minutul 89, prin Ionut Nedelcearu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Maxi Oliva.
Meciul a fost întrerupt în minutul 10 pentru câteva minute dupa ce un suporter dinamovist a cazut pe scari si a fost transportat la spital cu ambulanta.

Dan Alexa, antrenorul echipei ASA, a fost trimis în tribune în minutul 84, pentru proteste.
La Dinamo au debutat cu acest prilej Dan Nistor si Adam Nemec, ambii intrati în repriza secunda.

Rezultatele complete ale etapei a VII-a a Ligii I:

Rezultate:
Vineri 9 septembrie
CS Gaz Metan Medias - CS Pandurii Târgu Jiu 1-3 (1-2), Stadion "Gaz Metan" - Medias
Au marcat: Azdren Llullaku (21 - penalty), respectiv George Tucudean (34, 43), Filip Mrzljak (90+4).

Sâmbata 10 septembrie:
FC Voluntari - ACS Poli Timisoara 4-1 (2-0), Stadion ''Anghel Iordanescu'' - Voluntari
Au marcat: Laurentiu Marinescu (20), Doru Popadiuc (41), Florin Cernat (74 - penalty, 85), respectiv Pedro Henrique Almeida (72).

CFR 1907 Cluj - CS Universitatea Craiova 0-0, Stadion ''Dr. Constantin Radulescu'' - Cluj-Napoca
Cartonas rosu: Andrei Muresan (CFR, 24).

Duminica 11 septembrie:
CSM Poli Iasi - FC Botosani 0-1 (0-1), Stadion "Emil Alexandrescu" - Iasi
A marcat: Istvan Fulop (16).

FC Steaua Bucuresti - AFC Astra Giurgiu 1-0 (1-0), "Arena Nationala" - Bucuresti
A marcat: Fernando Boldrin (45).
Cartonas rosu: Junior Morais (Astra, 90).

Luni 12 septembrie:
FC Viitorul Constanta - CS Concordia Chiajna 2-1 (0-0), Stadion "Central" - Ovidiu
Au marcat: Aurelian Chitu (46, 72), respectiv Marius Pena (90).

ASA Târgu Mures - FC Dinamo Bucuresti 2-1 (0-0), Stadion Trans-Sil - Târgu Mures
Au marcat: Ianis Zicu (78, 87), respectiv Dorin Rotariu (60).
Harlem Gnohere (Dinamo) a ratat un penalty în minutul 32 (pe lânga poarta).