Dinamo pierde teren! Otelul incendiaza Liga I

21 Martie 2012
1357 Vizualizari | 0 Comentarii
• Otelul Galati - Dinamo Bucuresti 1-1 (1-1), in derby-ul etapei 22 din Liga I la fotbal • Tot ieri, CFR Cluj nu a scos decat o remiza, scor 1-1, la revelatia Sportul Studentesc, in timp ce Universitatea Cluj a invins cu 3-1 pe Astra Ploiesti • Cea mai spectaculoasa partida din acest an s-a disputat la Ploiesti, unde Chiajna a invins Petrolul cu scorul de 4-3, ilfovenii marcand de trei ori in ultimele 7 minute • Valeriu Rachita si-a dat demisia dupa meci • Astazi se disputa ultimele 3 jocuri din etapa 22 a Ligii I

Meci nebun la Galati, intre campioana Otelul si fostul lider, Dinamo. Dupa o partida frumoasa, dar stricata de arbitrul Istvan Kovacs, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, si Dinamo ramane la 2 puncte în spatele CFR-ului. Iorga a deschis scorul în minutul 24, iar Niculae a egalat 4 minute mai tarziu, din penalty. Otelul si Dinamo au oferit un joc pe contre în prima repriza, cu multe faze de poarta. Niculae a nimerit bara cu un sut din interiorul careului ('10).

Ciobotariu a vazut negru în fata ochilor cand Pena a centrat în fata portii, iar Iorga l-a învins pe Balgradean ('24). Dinamovistii au reactionat imediat, ajutati de Filip. Mijlocasul a comis hent în careu si i-a dat ocazia lui Marius Niculae sa transforme penalty-ul si sa egaleze ('28). Golgheterul dinamovistilor a fost eliminat usor de Istvan Kovacs, dupa un duel cu Sîrghi. În timp ce proteja mingea la coltul terenului, atacantul l-a lovit cu cotul pe fundasul gazdelor. În inferioritate numerica, dinamovistii n-au mai riscat în partea secunda si jocul a avut un ritm mult mai scazut. Didi a avut doua reluari slabe spre poarta lui Balgradean, în timp ce oaspetii s-au multumit sa închida spatiile. Kovacs a fost mai darnic cu echipa lui Ciobotariu la caderea în careu a lui Danciulescu, în duel cu Sergiu Costin. C. Munteanu a executat lovitura de pedeapsa pe langa poarta si "cainii" au ratat sansa de a egala în clasament pe CFR Cluj.

Dupa victoria incredibila pe care a obtinut-o în fata celor de la Dinamo, Sportul Studentesc a mai reusit o surpriza ieri, remizand în prelungiri, 1-1, pe teren propriu, cu liderul CFR Cluj. Golurile au fost marcate de Kapetanos (79), respectiv A. Lungu (90+1). Sportul a jucat în inferioritate din minutul 55, in urma eliminarii lui D. Lung. Dupa meci, patronul echipei din Gruia, Arpad Paszkany, l-a desfiintat pe antrenorul Jorge Costa. "Nu jucam nimic. Nu mi-a placut nici un meci al CFR-ului in acest an. Pacalim fotbalul", a acuzat Paszkany.

Meci nebun la Ploiesti

Tot ieri, la al doilea test cu Claudiu Niculescu antrenor principal, Universitatea Cluj a trecut spectaculos de Astra (3-1). U Cluj si-a jucat pana la capat  ultima sansa de a ramane în lupta pentru cupe europene. Le-a fost greu ardelenilor dupa ce Fatai a deschis scorul pentru oaspeti, profitand de respingerea în fata a lui Bornescu. Cojocnean a gasit, insa, spatiul necesar si a trimis printre picioarele lui Lung jr. pentru 1-1 ('35). În repriza a doua, Grozav a decupat un gol de generic printr-o foarfeca de efect din 11 metri si gazdele intrau în avantaj ('76). Pentru liniste si 3-1, Cristea a transformat lejer în final un penalty acordat pentru hent.

Cea mai spectaculoasa partida din acest an s-a disputat la Ploiesti, acolo unde Chiajna a invins Petrolul cu scorul de 4-3. Colege de suferinta în subsolul clasamentului, Petrolul si Concordia au oferit un duel plin de suspans: gazdele au condus cu 3-1 (”tripla” tunisianul Hamza Younes), dar au cedat în ultimele minute, cand au primit trei goluri, cel decisiv în prelungiri! Erou a fost Alex Dos Santos, intrat la reluare si autor al unei ”duble”.

Înfrangerea cu Chiajna de pe teren propriu, 3-4, a iscat un adevarat scandal la Petrolul, care i-a fost fatal lui Valeriu Rachita. Antrenorul si-a dat demisia din functia de manager general al Petrolului. Aceeasi decizie a luat-o si presedintele clubului, Alexandru Crîngu.
Astazi se disputa ultimele trei partide din etapa 22. Învingatoare în toate cele 3 meciuri din 2012 si profitând de pasii gresiti ai rivalelor Rapid, Dinamo si CFR Cluj, Steaua a reintrat în lupta pentru titlu. În acest moment, între ros-albastri si liderul CFR Cluj mai sunt doar 6 puncte. Fanii trupei lui Stan spera ca distanta sa se reduca în aceasta runda, iar ecuatia e simpla: succes al favoritilor la Targu Mures.
Tot astazi, Rapid primeste vizita Ceahlaului, meci în care giulestenii nu au alta varianta decât victoria. Deac si compania puteau fi acum pe 2, dar cea care s-a opus a fost Chiajna.

In fine, tot astazi FC Vaslui joaca acasa cu FC Brasov. Gruparea de sub Tâmpa nu a bifat înca nici un succes afara, acolo unde a adunat doar 4 puncte tot sezonul.