Dinamo si Rapid KO, CFR Cluj sprinteaza spre titlu - VIDEO

7 Mai 2012
1869 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo Bucuresti - CFR Cluj 0-1, in derby-ul etapei 30 din Liga I de fotbal • Kapetanos a inscris singurul gol al meciului in minutul 90, iar dinamovistii au iesit definitiv din cursa pentru titlu • Si Rapidul a calcat stramb in aceasta runda, dupa un 1-1, acasa cu FCM Targu Mures • Astazi se vor disputa ultimele doua meciuri din etapa 30

Lupta la titlu
a devenit un chin in Liga 1 2012. Se simte presiunea in fiecare atingere a echipelor ce mai sunt implicate in duel. Si jocul propriu-zis e un chin, chiar daca se pun si suflet, si truda, si atitudine. La fel s-a intamplat si la partida dintre Dinamo si CFR Cluj.

Clujenii au invins cu 1-0, printr-un gol marcat de Kapetanos in minutul 90 si au facut un pas urias spre campionat.
CFR a aratat din start ca a venit sa ia un punct, a incercat sa tina departe de buturile lui Beto actiunile tridentului ofensiv al "cainilor". Iar prima jumatate a partidei a aratat ca Ando si-a facut bine temele, chiar daca Bonetti a vrut sa impresioneze cu o echipa experimentala. Nicio ocazie mare in primele 45 de minute. Doar tentative. Niculae (13), reluare cu capul, pe langa, Danciulescu (27), sut prins de portar, Nica (37), incursiune de efect si atat, Alexe (38), mingea s-a lovit de el, Danciulescu (43), sut telefonat.

Cam putin pentru a mai spera la titlu. Dincolo, tentativele de sut ale lui Nicoara, doua la numar, au aratat ca Dinamo nu invata din erorile trecutului si lasa spatii ce pot fi letale. Jucatorii ambelor formatii au incercat executii artistice, dar unele au fost decupate din Looney Tunes.
In start de repriza secunda, Bonetti l-a sacrificat iar pe Danciulescu, si-a mai facut o infuzie de sange proaspat, aruncandu-l in focul turnirului pe Tucudean. Cadu a blocat nemteste, cand "cainii" credeau ca au gasit elixirul fotbalului ofensiv. La fazele fixe, ros-albii au tremurat din toate incheieturile, insa ardelenii au lasat inspiratia in Gruia. "Ceferistii" au avut o viteza in plus, "cainii" au bagat materiale. Dorinta a existat, putinta mai putin. Kapetanos (86), apoi Sougou n-au putut sa-l invinga pe Naumovski, in cea mai tare faza a reprizei secunde!
Dar grecul a oferit darul clujenilor, probabil al campionatului, in minutul 90, Dinamo fiind ucisa iar, ca si cu U Cluj, de data asta definitiv, pe final. Dupa meci, un alt scandal a izbucnit in curtea “cainilor”. Dario Bonetti si-a acuzat jucatorii de blat (instrumentat de Giovanni Becali, care nu-l vrea pe banca tehnica a lui Dinamo), iar ieri, conducerea a fost la un pas sa-l demita pe italian. Pana la urma, Bonetti ramane antrenorul lui Dinamo, macar pentru inca o etapa - deplasarea de la Sibiu.

Si Rapidul s-a indepartat de titlu, dupa ce a scos doar o remiza, scor 1-1, acasa cu FCM Targu Mures. Meci dramatic in Giulesti! Rapid a trebuit sa sufere si sa astepte 82 de minute pana sa marcheze prin Pancu, la revenirea acestuia printre titulari. Cand giulestenii tocmai se pregateau sa celebreze o victorie capitala in lupta la titlu, o minge aruncata la ce-o fi in fata in ultimul minut de prelungiri a fost urmarita de nou-intratul Ljubojevici. Croatul a scapat din marcajul adormitului Marcos Antonio si l-a executat cu capul pe Coman, stabilind scorul final, 1-1.

Batalie cumplita la retrogradare

Nu doar la titlu este lupta mare, ci si pentru locul 6. Trei echipe, Otelul, Pandurii si U Cluj lupta pentru aceasta pozitie, prima in afara locurilor europene. Pe locul 6 a revenit Otelul, care a invins-o aseara pe Pandurii, 2-1, si trece inaintea gruparii gorjene in clasament datorita unei "duble" in 3 minute a lui Didi (41, 44). Gazdele au reusit sa revina pe tabela dupa ce au fost conduse din minutul 12 prin golul lui Maxim.
In schimb, U Cluj a ajuns la patru meciuri fara victorie dupa remiza cu Sportul Studentesc, scor 1-1. Startul meciul a fost fost amanat cu 15 minute din cauza unei contestatii depuse de U Cluj. Ardelenii au contestat dreptul de joc al lui Cioranu, rezerva la Sportul. Dupa o prima repriza in care gazdele au lovit barele portii lui Lungu de trei ori, scorul a fost deschis de Morar. Tanarul atacant al Clujului a marcat in minutul 59 ceea ce parea a fi golul victoriei. Sportul a rabufnit insa in minul 88 prin Ghinga, care l-a invins pe Bornescu din apropiere cu o lovitura de cap din 6 metri.

Lupta crunta si la retrogradare. Petrolul si Ceahlaul au castigat puncte mari ieri si spera sa ramana in elita. Petrolul a invins Astra cu 3-1, iar Ceahlaul a trecut cu 2-0 de Mioveni. Derby-ul Ploiestiului a fost decis de inspiratia lui Hamza, care a reusit o dubla, in victoria cu Astra, 3-1. Dupa ce Fatai a deschis scorul (24), Hamza a intors repede scorul: bara-gol din trei metri (‘38), apoi reluare de la marginea careului mic (‘58). Linistea a adus-o Osiako (‘77).

Prin noua victorie, Petrolul a facut un important pas catre salvarea de la retrogradare. 4 puncte o separa de ultima pozitie retrogradabila, ocupata de Vointa Sibiu. Si Ceahlaul a castigat ieri pe teren propriu in fata celor de la CS Mioveni, scor 2-0. Moldovenii s-a distantat in clasament la 6 puncte de zona retrogradarii. Achim a deschis scorul in minutul 37, in timp ce Cazan a inchis tabela in minutul 51. Nemtenii acumuleaza astfel 39 de puncte si pot respira usurati in ultimele patru etape ale Ligii 1.

Astazi se vor disputa ultimele doua partide, din etapa 30 a Ligii I. De la ora 19.00 (Dolce Sport), Steaua trebuie sa invinga la Concordia Chiajna, daca vor sa mai ramana in cursa pentru titlu, in timp ce de la ora 21.30 (Digi Sport), Vasluiul are sansa de a urca pe locul secund. Pentru asta insa, vasluienii trebuie sa ia toate cele trei puncte din confruntarea cu Gaz Metan Medias.