Dubla pentru Peugeot la Spa

11 Mai 2011
806 Vizualizari | 0 Comentarii
Peugeot
Peugeot a realizat o dubla la cursa de 1.000 kilometri de la Spa Francorchamps în acest weekend, învingandu-si principalii adversari de la Audi.
Dupa o cursa de 1.000 de kilometri, francezii de la Peugeot au obtinut primele doua pozitii la Spa Francorchamps. Modelele Peugeot 908 cu numerele 7, respectiv 9 au urcat rapid de pe locurile 12, respectiv 48 si au facut o cursa excelenta. Rezultatul din aceasta cursa a fost cu atat mai dulce pentru francezi încat si-au învins rivalii principali – nemtii de la Audi – acestia obtinand pozitiile 3, 4 si 5 cu noile R18 TDI. Pe primul loc s-a clasat echipajul nr. 7, format din Davidson, Gene si Wurz, care a efectuat 161 de tururi în 6 ore, doua minute, 3 secunde si 799 de sutimi. Pe locul doi s-a clasat echipajul 8, format din Sarrazin, Montagny si Minassian, cu +42”965. Locul trei le-a revenit celor de la Audi, cu echipajul format din Capello, McNish si Kristensen, în timp ce locurile patru si cinci le-au revenit echipajelor formate din Dumas, Bernhard si Rockenfeller, respectiv Fassler, Lotterer si Treluyer.
Bruno Famin, director tehnic în cadrul Peugeot Sport, a declarat la dezvaluirea modelului 908: "Am profitat de experienta pe care am dobandit-o alaturi de motorul V12 si am optat pentru un propulsor similar, dar cu opt cilindri. Motorul cu opt cilindri are o capacitate de 3.7 litri si a fost pornit pentru prima data în data de 25 ianuarie".
Locul sase a fost adjudecat de echipa Pescarolo Judd (Collard, Tinseau, Jousse), în timp ce locul sapte le-a apartinut celor de la Lola Toyota (Jani, Prost). Cel de-al treilea model Peugeot 908 înscris în cursa a obtinut pozitia numarul 8 în clasament, iar echipajul respectiv este format din Lamy, Bourdais si Pagenaud. In clasamentul constructorilor, Peugeot detine conducerea cu 55 de puncte, cu 17 mai mult fata de Audi. La echipe, Team Peugeot Total detine prima pozitie, cu 27 de puncte. Pe locul doi se afla Audi Sport Team Joest, cu 19 puncte. Cea de-a treia pozitie este detinuta de Team Oreca-Matmut, cu 18 puncte, în timp ce locul patru este detinut de Rebellion Racing, cu 12 puncte.