Echipa de liga a treia Quevilly, in finala Cupei Frantei

12 Aprilie 2012
454 Vizualizari | 0 Comentarii
Quevilly

Echipa de liga a 3-a Quevilly, revelaţia actualei ediţii a Cupei Franţei la fotbal, a reuşit să se califice în finala acestei competiţii, graţie victoriei cu 2-1 înregistrată în faţa formaţiei Stade Rennes, miercuri seara, la Caen.

Rennes a deschis scorul prin Julien Feret (min.8), însă Quevilly a restabilit egalitatea după pauză, prin Karim Herouat (min.63), iar apoi a dat lovitura de graţie, în prelungirile jocului, graţie reuşitei lui Anthony Laup (min.90+3).

Quevilly, care a trecut în sferturi de Olympique Marseille, va întalni în finala care va avea loc pe 28 aprilie, pe arena Stade de France, echipa Olympique Lyon, care a învins marţi, în cealaltă semifinală, cu 4-0, formaţia de liga a 3-a Gazelec Ajaccio. Au marcat: Alexandre Lacazette (min.59), Lisandro Lopez (min.74), Clement Grenier (min.80) şi Bafetimi Gomis (min.90).

Caştigătoarea Cupei Franţei este calificată direct în viitoarea ediţie a competiţiei Europa League.