Emanuel Gyenes, locul 33 in etapa a 5-a la Raliul Dakar. Cyril Despres ramane lider

6 Ianuarie 2012
598 Vizualizari | 0 Comentarii
Emanuel Gyenes

Disputată între Chilecito şi Fiambala (în Argentina), etapa a 5-a a Raliului raid Dakar a prilejuit, la clasa moto, francezului Cyril Despres (KTM), consolidarea poziţiei de lider, în vreme ce romanii s-au păstrat în prima treime a cursei: Emanuel Gyenes s-a clasat al 33-lea, iar Marcel Butuza, al 44-lea, cea mai apropiată sosire de pană acum între coechipierii de la Vectra Racing Club, care concurează, ambii, pe motociclete KTM 450.

Pe cei 236 km cronometraţi ai specialei din etapa a 5-a, Cyril Despres a fost cronometrat în 2h28'33', fiind secundat de spaniolul Marc Coma (KTM), la 1'41', în timp ce al treilea clasat, spaniolul Juan Barreda Bort (Husqvarna), a avut un timp cu 12'42' mai slab decat învingătorul. Gyenes, al 33-lea în etapă, a fost cronometrat în 3h10'22' (la 41'10'), iar Butuza, al 44-lea, a trecut linia de sosire a specialei după 3h31'16' (cu o întarziere de 1h02'03' de învingător).

La general, Gyenes se află pe un excelent loc 22, la 2 h 11 min 53 sec de liderul Despres, iar Butuza este pe poziţia a 52-a, la 5 h 22 min 59 sec de primul loc.

La clasa auto s-a impus echipajul Krysztof Holowczyc/Jean-Marc Fortin (Polonia-Belgia), pe Mini, care au parcurs cei 153 km ai specialei, mai scurtă sensibil decat la moto, în 2h10'51'. Sosiţi în etapă pe locul trei, francezii Stephane Peterhansel şi Jean-Paul Cottret, conduc în clasamentul general după 5 etape. Caştigătorul de anul trecut la auto, qatarezul Nasser Al-Attiyah (Hummer), a avut probleme tehnice (la radiator), pierzand 20'.

Vineri, raliul intră, odată cu etapa a 6-a, în Chile, avand de străbătut 394 km de legătură şi 247 km de probe speciale între Fiambala (Argentina) şi Copiapo (Chile).