Emil Hegle Svendsen s-a impus in concursul de biatlon de la Hanti Mansisk

18 Martie 2012
775 Vizualizari | 0 Comentarii
Emil Hegle Svendsen
Norvegianul Emil Hegle Svendsen a caştigat ultima cursă din cadrul actualei ediţii a Cupei Mondiale masculine de biatlon, cea de 15 km cu startul în bloc, desfăşurată duminică la Hanti Mansisk (Rusia).

Svendsen a fost înregistrat cu timpul de 43min.15sec.7/10, după ce a ratat 2 ţinte în cele patru şedinţe de tir, fiind urmat la 23sec.5/100 (4 ratări) de germanul Arnd Peiffer şi la 31sec.8/10 (2) de rusul Anton Şipulin. Germanul Andreas Birnbacher, clasat pe locul 4, la 35sec.3/10 (4) a intrat în posesia micului glob de cristal al acestei probe.

Vedeta actualei ediţii a circuitului masculin de biatlon a fost, fără îndoială, francezul Martin Fourcade, clasat pe primul loc în clasamentul general final al Cupei Mondiale, după ce a caştigat 8 din 26 de probe ale sezonului, urcand în total de 14 ori pe podium.

Fourcade (23 ani), care a cucerit, la începutul acestei luni, 3 medalii de aur la Campionatele Mondiale de la Ruhpolding (Austria), a acumulat în total 1100 puncte, fiind urmat în clasamentul de norvegianul Svendsen - 1.035 pct şi de germanul Birnbacher - 837 pct.