EROI DEGEABA! CSMS a facut un meci mare la Steaua, dar a ratat calificarea in play-off

29 Februarie 2016
1199 Vizualizari | 1 Comentarii
Pentru prima oara in istoria recenta a fotbalului iesean, in dealul Copoului nu s-a mai vorbit despre evitarea retrogradarii, ci despre cupe europene. Si CSMS Iasi a fost un la un singur pas de o performanta uluitoare pentru o formatie care nu are bugetul celor de la ASA Targu Mures, Pandurii, Astra, ca sa nu mai vorbim de Steaua sau Dinamo. Din pacate insa, in ultima etapa din sezonul regulat, CSMS a scos o remiza eroica la Pitesti, cu Steaua, scor 1-1, insuficient pentru o calificare in play-off.

Asta si pentru ca ASA Targu Mures a invins FC Botosani, cu scorul de 1-0, depasind cu 1 punct in clasament Iasul. Daca iesenii ar fi castigat etapa trecuta acasa cu Timisoara (1-1) sau ar fi invins sambata la Pitesti, atunci s-ar fi calificat in play-off si avea o sansa uriasa sa participe in cupele europene, in premiera pentru orasul nostru.

Sambata, la Pitesti, CSMS a aratat din nou ca este o echipa extrem de puternica, artagoasa si perfect asezata in teren de antrenorul Nicolo Napoli. Tocmai de aceea, Steaua a avut dificultati la constructie, inca din startul meciului. Totusi, in minutul 8, a venit prima ocazie la poarta lui Grahovac. Stanciu a centrat de pe stanga si Marica a lovit cu capul. Mingea se ducea sub bara, dar Grahovac a pus o mana si a scos incredibil in corner.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 26, la pasa lui Cristea pentru Golubovic, iar acesta a reluat decisiv din cadere, dupa ce le-a luat fata centralilor stelisti. In acel moment, ASA conducea cu 1-0 pe FC Botosani, dar iesenii aveau locul asigurat in play-off, datorita reusitei lui Golubovic (devenit intre timp al treilea cel mai bun marcator strain din campionatul Romaniei, cu 43 de reusite, dintre care 12 pentru CSMS).

Opt secunde fatale

Steaua s-a aruncat in atac si Marica a ratat o noua ocazie in minutul 44. Atacantul stelist a luat o faza pe cont propriu si doar interventia lui Grahovac a salvat-o pe CSMS Iasi. Repriza s-a incheiat cu un sut al lui Stanciu din lovitura libera, mingea fiind respinsa in corner de Grahovac.

La reluare, Steaua a avut nevoie de doar opt secunde pentru a reusi ceea ce nu facuse in 45 de minute. Marica si Stanciu au facut sah mat apararea celor de la CSMS Iasi si Stanciu a reusit egalarea. Paradoxal, din acest moment, pe teren a fost o singura echipa. Impinsi de la spate de Nicolo Napoli, care a facut doar schimbari ofensive, iesenii au pus sub presiune o formatie despre care se credea ca va defila prin Liga I. In minutul 71, Andrei Cristea putea inscrie golul izbavitor pentru ieseni, dar scapat singur cu portarul Nita, a trimis putin pe langa poarta. Aici aveau sa se spulbere toate sperantele europene ale CSMS Iasi. Pe final, Steaua a fortat victoria, insa suturile lui Varela si Popa nu au prins cadrul portii. Steaua - CSMS Iasi s-a terminat 1-1, remiza care nu ajuta pe nimeni. Steaua intra in play-off cu 22 de puncte, in timp ce iesenii cu 19 puncte (locul 7 dupa sezonul regulat) vor lupta de acum in play-out, doar pentru evitarea retrogradarii. In prima etapa din play-out, CSMS Iasi va juca acasa, la finalul acestei saptamani, cu CFR Cluj.

Reactii la finalul partidei

Laurentiu Reghecampf, antrenor Steaua: "Sunt dezamagit. Am pierdut doua puncte importante de care aveam nevoie. Va urma o perioada foarte grea. Acum, sa vedem pe ce loc vom intra în play-off. Ne-am creat multe situatii, ne-am complicat în multe momente, dar nu avem mult timp, pentru ca în patru zile vine urmatorul meci. Ne precipitam foarte mult la finalizare, plus ca primim goluri foarte usor. Noi nu suntem la nivelul pe care ni-l dorim. Sunt foarte multi jucatori care vin din spate, trebuie sa fie o concentrare mult mai mare, pentru ca sunt sigur ca la final noi vom fi pe locul 1. Planul pentru viitor îl vom face dupa meciul dintre Astra si Dinamo, dar si dupa cel de luni. Campionatul este pe primul loc pentru noi, celelalte competitii ne intereseaza mai putin. Vor fi schimbari, probabil, în echipa de start, dar vom face o echipa care sa mearga acolo si sa câstige. Echipa are nevoie de o victorie. Altfel va juca dupa aceea".

Florin Prunea, presedinte CSMS Iasi: "Doar lipsa de sansa a facut sa nu fim în play-off. Am dominat, am avut mai multe ocazii, iar Steaua a tremurat pentru a doua oara împotriva nostra. Nu e usor, nu e putin. Ce a facut Napoli cu acesti baieti într-un an si jumatate e un miracol. Nu suntem dezamagiti. Trebuie sa ridicam capul sus, pentru ca începe un alt campionat si stim ca fiecare meci e foarte greu si va conta enorm. E un sistem care a golit stadioanele si care nu a dus nimic bun fotbalului, dar trebuie sa ne adaptam. A fost o lupta pe cinste cu ASA. Îi felicit si le doresc bafta în play-off. Când joci cu o echipa de valoarea Stelei, trebuie sa ramâi atent în fiecare moment. Steaua ramâne favorita la titlu, pentru ca echipa va creste de la meci la meci si îsi va rezolva problemele".

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Sunt multumit de baieti, îi felicit pentru ca au facut un meci bun, dar din pacate nu am câstigat si am ajuns în play-out. Am avut un minut de black-out total când am primit golul. Am gresit, dar apoi am revenit si am avut multe ocazii sa câstigam meciul. Mergem mai departe, ne pregatim de play-out si vrem sa terminam pe locurile 7-8".

Steaua: Nita - Enache (Râpa 72'), Papp, Varela, Tosca - Pintilii, Filip (Muniru 46') - Popa, Stanciu (Gebhart 79'), Chipciu - Marica. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.
CSMS Iasi: Grahovac - I. Voicu, Ciuca, Mihalache, Tiganasu - Viveiros (Llullaku 71'), Cretu, V. Gheorghe (Onduku 71'), Bole (Piccioni 83')- A. Cristea, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Cartonase galbene: Varela 24', Chipciu 28', Enache 47', Tosca 49', Pintilii 60' / Golubovic 26', Cretu 30', tiganasu 42', Grahovac 45'.