Europa League, o palarie prea mare pentru Steaua - VIDEO

17 Februarie 2012
1563 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Twente 0 1
• Steaua Bucuresti – Twente Enschede 0-1 (0-0), in mansa tur a 16-imilor Europa League la fotbal • Singurul gol al partidei de aseara a fost marcat de Ola John, in minutul 53 • Stelistii nu au jucat rau, dar nu au putut mai mult in fata unei echipe mai valoroase • Partida retur se va disputa peste o saptamana, in Olanda

Ambitia, sprijinul fantastic al suporterilor si daruirea nu au fost suficiente pentru ca Steaua Bucuresti sa pastreze sperante la calificarea in optimile de finala. In mansa tur a 16-imilor Europa League, Steaua a pierdut acasa cu Twente, scor 0-1 (0-0), si olandezii pastreaza prima sansa la calificare. Steaua si-a creat o multime de ocazii si a dominat intalnirea mai ales in repriza secunda, insa n-a reusit sa introduca mingea in plasa. Cei aproape 50.000 de spectatori au incalzit la maximum National Arena.

Prima mare ocazie de gol a venit in minutul 15, la sutul lui Raul Rusescu de la 20 de metri, mingea trecand la doar o palma de bara din stanga. Cateva minute mai tarziu si Leandro Tatu a ajuns in pozitie excelenta de finalizare, dar a sutat prea slab pentru a-l surprinde pe portarul lui Twente.

Replica olandezilor a venit in minutul 25, la o faza in care De Jong a ramas fara marcaj in centrul careului stelist, insa vedeta lui Twente n-a reusit sa trimita mingea in plasa. Dupa doar un minut, Tatarusanu a fost serios intrebuintat la o centrare sutata de pe stanga, reusind, totusi, sa respinga in corner din fata unui adversar.

Steaua a reusit sa iasa din corzi si sa reia presiunea la poarta adversa, iar in minutul 34 Rusescu s-a aflat iarasi in fata deschiderii scorului dupa o faza creata de Prepelita. Sutul mijlocasului stelist a ocolit, insa, din nou bara din stanga. Pana la pauza, Tatu si apoi Nikolic s-au aflat pe rand in fata golului, dar brazilianul a fost blocat in momentul sutului in fata portii, pentru ca sutul muntenegreanului sa ocoleasca pe putin tinta.

Ilie Stan l-a trimis la pauza in teren pe Novak Martinovic, in locul lui Dananae, care fusese singurul jucator avertizat al primei reprize. Twente a inceput, insa, cu mai mult tupeu repriza a doua si, la doar opt minute de la reluarea jocului, Ola John a reusit deschiderea scorului, dupa ce a profitat de o gaura imensa lasata de stelisti in defensiva. Prepelita a ratat complet degajarea unei pase periculoase, mingea a ajuns la Ola John, care s-a intors cu fata la poarta si l-a lobat splendid pe Tatarusanu.

Desi trebuia sa se napusteasca spre poarta adversa, Steaua s-a multumit cu posesia prelungita, dar mai mult in zona de la centrul terenului, fara sa se apropie amenintator de poarta lui Mihaylov. Nici dupa intrarea pe teren a lui Florin Costea n-au reusit stelistii sa aduca mai mult pericol in careul olandez.

Cu 20 de minute inainte de final, Nikolic s-a prabusit prea usor in careul advers, in duel cu un fundas, dar nu l-a impresionat pe arbitru sa acorde penalty, la fel cum n-a facut-o nici Tatu in finalul primei reprize.

Prima ocazie mare de gol a Stelei din repriza a doua a venit in minutul 71, dupa o faza de exceptie creata de Martinovic pe dreapta. Sarbul a pasat senzational la Tatu, dar sutul din unghi al brazilianului a trecut agonizant prin fata portii si pe langa bara.

Pentru a intari si improspata atacul, Ilie Stan l-a aruncat in lupta in ultimul sfert de ora si pe Mihai Costea. Steaua a pus totul pe cartea atacului si in minutele urmatoare a irosit doua sanse uriase de egalare. Mai intai, sutul cu pamantul expediat de Cristi Tanase de la 30 de metri a fost scos cu emotii de Mihaylov, pentru ca, la cornerul ce a urmat, Geraldo Alves sa trimita cu capul la cativa centimetri de tinta. Daca in prima repriza meciul a fost cat de cat echilibrat, in repriza secunda, cu exceptia golului olandezilor si a unui sut al lui De Jong, doar Steaua a existat pe teren. Cu toate acestea, lipsa de inspiratie la finalizare a ros-albastrilor a facut ca Twente sa castige la limita meciul tur.

Suporterii stelisti nu l-au uitat pe fostul jucator al ros-albastrilor, Mihai Nesu. Înainte de începerea partidei cu Twente, fanii au realizat o coregrafie impresionanta. Au construit din cartoane chipul fostului fotbalist, imagine impozanta, aproape cat toata peluza. Emotionat de gestul galeriei steliste, Mihai a reactionat imediat pe Facebook: "Va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine!".

Nesu, care a suferit un teribil accident la antrenamentul lui FC Utrecht în luna mai a anului trecut, a jucat pentru Steaua între 2001 si 2008, reusind un gol în 87 de partide.