Executie in 52 de minute! Simona Halep este in sferturi la Birmingham

19 Iunie 2015
630 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep 1
Simona Halep, numarul trei mondial, s-a calificat, ieri, în sferturile de finala ale turneului WTA pe iarba de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 731.000 dolari, dupa ce a învins-o pe Klara Koukalova (Cehia), cu 6-1, 6-3, în doar 52 de minute.

Halep, principala favorita a turneului, a dominat categoric meciul, mai ales în primul set, pe care si l-a adjudecat în doar 18 minute. Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar în cele din urma Simona a reusit sa încheie repede conturile cu adversara sa de 33 de ani, aflata pe locul 92 în lume.

Koukalova o învinsese pe Halep în 2010, în calificari la Madrid, cu 6-3, 6-3, iar Simona si-a luat revansa în 2012 în primul tur la Hobart, cu 4-6, 6-2, 7-5. Simona Halep (23 ani) si-a asigurat un cec de 16.725 dolari si 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe Kristina Mladenovic, din Franta.

Jucatoarea din Hexagon a trecut de turul al doilea dupa ce a eliminat a zecea favorita a întrecerii britanice, Barbora Strycova, din Cehia, în doua seturi, scor 7-6, 6-2. Mladenovic, care are 22 de ani si ocupa locul 43 în clasamentul mondial, a învins-o pe Halep în singurul lor meci de pâna acum, anul trecut, în primul tur la Paris, cu 7-6 (1), 6-4. Simona Halep, locul 3 WTA, este cap de serie numarul 1 al întrecerii cu premii totale de 731.000 de dolari.