FABULOS! Simona Halep are o sansa uriasa sa dea lovitura la Australian Open

21 Ianuarie 2014
1279 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
• Simona Halep a reusit o performanta fantastica ieri dimineata, reusind s-o învinga pe Jelena Jankovici, a 8-a jucatoare a lumii, scor 6-4, 2-6, 6-0 • Românca în varsta de 22 de ani s-a calificat în sferturile de finala, cel mai bun rezultat al ei în turneele de Mare Slem, si o va întalni pe slovaca Dominika Cibulkova

Tenisul romanesc respira din nou aerul rarefiat din fazele superioare ale turneelor de Mare Slem. Simona Halep a reusit o performanta fantastica ieri dimineata, reusind s-o învinga pe Jelena Jankovici, a 8-a jucatoare a lumii, scor 6-4, 2-6, 6-0.

Romanca stia ca trebuie sa joace mult mai bine decat în primele meciuri pentru a se califica în sferturi si a început în forta. A facut si break în al treilea game, controland startul confruntarii. Încapatanata sarboaica nu a renuntat la lupta si a egalat la 3, însa Simona a mai facut un break si si-a adjudecat prima mansa cu 6-4. Setul al doilea a fost diametral opus, iar Jankovici a controlat de la un capat la altul. A facut si trei break-uri, iar Simona Halep doar unul si parea în corzi. Fostul lider mondial s-a impus cu 6-2 si devenea favorita în decisiv.

Laudata de Virginia Ruzici pentru puterea mentala de care da dovada, Halep a aratat din nou de ce este în stare. Chiar primul game din setul al treilea a fost cel care a decis castigatoarea. Dupa o lupta apriga de aproape 15 minute, în care Jankovici a salvat 3 mingi de break, Halep a reusit break-ul la a 4-a minge. De acolo, totul a mers într-o singura directie! Jankovici a cazut psihic si Simona a mai pierdut doar 2 puncte pe propriul serviciu în 3 game-uri, reusind si înca doua break-uri pentru un categoric 6-0!

Prin aceasta victorie, jucatoarea românca a obtinut si cea mai buna performanta la un turneu de Mare Slem, accederea într-un sfert de finala! Ultima jucatoare din România care a reusit o performanta similara a fost Sorana Cîrstea, în 2009, la Roland Garros.

Simona are sanse importante chiar si pentru semifinale la Australian Open, mai ales pentru ca rusoaica Maria Sharapova, a treia favorita la castigarea turneului, a fost eliminata tot ieri dimineata de Dominika Cibulkova. Chiar slovaca este adversara Simonei Halep în sferturi. Cibulkova o conduce în meciurile directe pe Simona, scor 2-1, iar ultima victorie a fost obtinuta tot de jucatoarea din Slovacia, la Indian Wells.

Simona si-a asigurat pentru calificarea în sferturi un cec în valoare de 270.000 de dolari australieni si 430 de puncte WTA. "Este o mare bucurie pentru mine sa evoluez într-o faza atat de avansata. Jelena a fost lider mondial, a trebuit sa fiu foarte atenta. În setul 2 m-am simtit foarte obosita, dar mi-am dat seama ca nu am nimic de pierdut si mi-am facut jocul. Am înteles ca trebuie sa fiu agresiva si ca trebuie sa ma bucur de orice meci. Cibulkova joaca foarte puternic, acopera bine terenul, dar eu voi cauta sa ma bucur de aceste momente, cine stie ce se va întampla", a declarat Simona Halep.

O alta veste buna a venit si din circuitul masculin. Perechea Horia Tecau/Sania Mirza (România/India), cap de serie numarul 6, s-a calificat, luni, în sferturile de finala ale probei de dublu mixt de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Tecau si Mirza au învins în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, cuplul Anastasia Rodionova/Colin Fleming (Australia/Marea Britanie).

În sferturi, cei doi sportivi calificati vor întalni perechea ce se va impune în meciul Julia Goerges/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Germania/Pakistan) - Andrea Hlavackova/Max Mirnîi (Cehia/Belarus - cap de serie numarul 4). Horia Tecau a mai castigat proba de dublu mixt de la Australian Open în 2012, alaturi de Mattek Sands.