Fara adversar! Simona Halep s-a calificat in sferturi la Guangzhou!

24 Septembrie 2015
452 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat în sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou (China), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, miercuri, dupa ce a învins-o pe unguroaica Timea Babos, cu 6-4, 6-0. În sferturi, Halep o va întâlni în premiera pe sportiva ceha Denisa Allertova, locul 74 WTA, care a învins-o pe Bojana Jovanovski (Serbia - locul 113 WTA), scor 6-3, 7-6 (7/5).

Simona n-a avut un prim set prea reusit contra Timeei Babos, cedându-si de doua ori serviciul, de fiecare data dupa ce facuse break, dar în al doilea a fost extrem de solida. A servit atunci cei trei asi din meci, n-a oferit nicio sansa de break adversarei, careia i-a luat de trei ori serviciul.

Si Monica Niculescu s-a calificat în sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou, acolo unde românca e cap de serie numarul 6. Ea a învins-o în turul doi pe suedeza Rebecca Peterson, scor 6-3, 6-2.
De doua ore si 4 minute a avut nevoie Monica pentru a se impune în fata scandinavei, care ocupa locul 147 mondial, timp în care a câstigat de sase ori pe serviciul acesteia, cedându-l pe cel propriu de doua ori.

Monica, 27 de ani si locul 49 WTA, detinatoarea titlului la Guangzhou, si-a asigurat un cec de 6.175 dolari si 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe Yanina Wickmayer (Belgia), care a trecut, 6-3, 6-4, de portoricanca Monica Puig. De asemenea, Monica Niculescu va juca la dublu, în primul tur, alaturi de Anna-Lena Friedsam (Germania), împotriva perechii Ana Morghina (Rusia)/Ling Zhang (China). Turneul de la Guangzhou este transmis de Digi Sport 2, începând cu faza sferturilor de finala, care sunt programate astazi.