Fara emotii! Steaua invinge Clujul si baga frica in adversari

19 Februarie 2014
1101 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti a castigat si a doua restanta din anul 2014, scor 2-0 cu U Cluj, si a urcat pe primul loc in Liga I de fotbal, la trei puncte distanta de Astra • Adrian Popa si Szukala au marcat cele doua goluri ale victoriei steliste

Steaua a reusit a doua victorie din anul 2014 si este gata de startul minireturului. Aseara, stelistii au trecut cu 2-0 de Universitatea Cluj, mai clar decat o arata scorul. In fata a aproape 10.000 de spectatori prezenti in Ghencea, Adi Popa a deschis scorul inainte de pauza, iar Szukala a desprins-o in castigatoare clara pe Steaua, cu zece minute inainte de final, pe fondul unui nou joc bun prestat de Alexandru Chipciu, completat de Cristi Tanase cu o bara si un dinte in minus, spre final.

Astfel, Steaua isi consolideaza pozitia de lider al Ligii 1, cu un avans de 3 puncte in fata Astrei si 5 fata de Petrolul Ploiesti. Laurentiu Reghecampf a mizat pe acelasi sistem de joc folosit si impotriva Concordiei Chiajna, fara un atacant veritabil in primul 11, iar acest lucru putea sa il coste in minutul 9, cand Cristocea a fost foarte aproape de a profita de gaura din defensiva Stelei. Paul Parvulescu s-a repliat in ultimul moment, rezolvand o situatie dificila.

Cateva minute mai tarziu, ros-albastrii au iesit la rampa prin doua faze fixe, de la coltul terenului. In prima faza, Florin Gardos a reluat slab cu capul, pentru ca Szukala, din centrarea aceluiasi Lucian Sanmartean, sa trimita milimetric pe langa stalpul din dreapta lui Veselovsky. La mijlocul reprizei, Valentin Lemnaru l-a incercat pe Tatarusanu cu un sut la semiinaltime, dupa o pendulare frumoasa in marginea careului. In minutul 38, Chipciu a alunecat intr-un moment cheie, la capatul unei faze purtate in viteza de catre jucatorii Stelei. Veselovsky a iesit din poarta si l-a deposedat. Golul a picat chiar in ultimele secvente ale primei parti, dupa o parada de senzatie a lui Tatarusanu la executia la vinclu a lui Lemnaru. Chipciu a gasit pasa ideala spre Adi Popa, care nu a iertat din situatie unu la unu.

La patru minute distanta de la reluarea jocului, Adi Popa a trecut foarte aproape de desprindere, Chipciu (57) continuand cu o reluare spectaculoasa din centrarea fostului jucator al Concordiei Chiajna. Chipciu putea sa il bata pe Veselovsky si in minutul 65, putin lipsind ca sutul din zona punctului cu var al stelistului sa prinda cadrul portii.

Prima si singura bara a partidei a fost consemnata in minutul 77, cand Cristi Tanase nu a prins coltul lung, trimitand in stalpul portii. Patru minute mai tarziu, Szukala a rezolvat meciul, cu o lovitura de cap plasata, din centrarea lui Claudiu Keseru.

Steaua: Tatarusanu - Parvulescu (Latovlevici '46), Fl. Gardos, Szukala, Varela - Adi Popa, Sanmartean (A. Prepelita '73), Pintilii - Chipciu, Cr. Tanase si N. Stanciu (Cl. Keseru '66). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

U Cluj: Veselovsky - Ciupe, I. Neag, Ninu, Tarnacop - A. Lungu (Machado '68), Bucsa - Boutadjine (Borza '83), Cristocea, M. Nicu - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.
Arbitri: Ovidiu Hategan, Octavian Sovre si Vladimir Urzica.