FC Koln, nou record de victorii consecutive pe propriul teren

3 Aprilie 2011
946 Vizualizari | 0 Comentarii
Novakovic

FC Koln a dispus cu 1-0 de FC Nurnberg, astazi, in cadrul etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Germaniei, si a inregistrat astfel cea de-a saptea victorie consecutiva pe teren propriu, nou record in istoria clubului.
Unicul gol al partidei a fost marcat in prelungiri de Novakovic (min. 90+2), aflat la cea de-a 12-a reusita din acest sezon.
Gratie acestui succes, « tapii » au urcat pe locul 10 in clasament, cu 35 de puncte, indepartandu-se de zona retrogradabila.

Celelalte meciuri din Bundesliga s-au incheiat cu urmatoarele rezultate:

Borussia Dortmund - Hannover 96 4-1 (Goetze 59, Barrios 64, 73, Grosskreutz 83 / Abdellaoue 57)

Bayern Munchen - Borussia Moenchengladbach 1-0 (Robben 77)

FC Kaiserslautern - Bayer Leverkusen 0-1 (Sam 74)

Werder Bremen - VfB Stuttgart 1-1 (Frings 35 / Hajnal 13)

Mainz 05 - SC Freiburg 1-1 (Allagui 74 / P. Cissé 1)

Hoffenheim - Hamburg SV 0-0

Partida St Pauli - Schalke 04, programată vineri seara, a fost intrerupta in minutul 89, la scorul de 0-2, dupa ce unul dintre suporterii gazdelor a aruncat cu un pahar plin cu bere intr-un tusier.

Ultimul meci al etapei, VfL Wolfsburg - Eintracht Frankfurt, se disputa duminica.

Clasament: 1. Borussia Dortmund - 65 pct, 2. Bayer Leverkusen - 58 pct, 3. Bayern Munchen - 51 pct, 4. Hannover - 50 pct, 5. Mainz - 45 pct etc.