FC Vaslui a remizat cu Tromso, la Copa del Sol (VIDEO)

24 Ianuarie 2013
820 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Vaslui a terminat la egalitate cu formaţia norvegiană Tromso IL, 2-2 (0-2), dar s-a impus la loviturile de departajare cu scorul de 4-3, miercuri, în turneul de fotbal Copa del Sol, în localitatea spaniolă La Manga.

Scandinavii au punctat de două ori în prima repriză prin cehul Ondrasek (17, 24), al doilea gol de kinogramă, şut sub bară, cu efect, de la circa 20 de metri. Vasluienii au revenit după pauză şi au reuşit să egaleze, după ce Raul Costin a înscris din penalty (50), obţinut după faultul lui Ruben Yttergard Jenssen asupra sa, iar Liviu Antal a punctat pe contraatac (61).

La loviturile de departajare, Costin, Charalambous, Buhăescu şi Zsiga au transformat pentru echipa lui Viorel Hizo, iar Bendiksen, Prijovic şi R. Johansen pentru Tromso. Jumisse a ratat pentru vasluieni, iar Cerniauskas a apărat şuturile lui LG Johnsen şi RY Jenssen.

FC Vaslui va juca următorul meci pe 26 ianuarie, cu campioana Norvegiei, Molde FK, la Murcia (ora 20,00).

Din grupa albastră mai fac parte RTS Widzew Lodz (Polonia), Shanghai East Asia FC (China) şi FC Copenhaga (Danemarca).