FELICITARI! Ieseanca Andreea Prisacariu a cucerit o medalie de argint la FOTE 2015

3 August 2015
586 Vizualizari | 0 Comentarii
Andreea Prisacariu
Performanta incredibila pentru sportul din Iasi. Reprezentantele României au cucerit o medalie de argint si una de bronz, sâmbata, în ultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, de la Tbilisi, în turneul de tenis, la simplu si dublu feminin.

Constanteanca Stefania Selma Cadâr si ieseanca Andreea Prisacariu (care a început tenisul la arenele CFR Iasi, cu antrenoarea Oana Hâncu, iar în prezent apartine de Daimon Tenis Club Bucuresti, unde este pregatita de antrenorul Alex Cojocaru) au câstigat argintul la dublu fete, dupa ce au fost învinse în finala de slovenele Kaja Juvan/Nika Radisic, cu 4-6, 6-3, 7-5.

De mentionat ca româncele au condus în decisiv cu scorul de 5-4 si au servit pentru meci, au avut 30-0, dar adversarele au reusit sa întoarca scorul. Stefania Selma Cadâr a obtinut si medalia de bronz la simplu feminin, dupa ce a învins-o pe letona Daniela Vismane, a doua favorita, cu 6-4, 6-4, în meciul pentru locurile 3-4. România este singura tara care a cucerit la tenis doua medalii, iar pâna acum România nu cucerise nicio medalie la Jocurile Olimpice, fie ele si de tineret.

Delegatia României a ocupat locul 13 în clasamentul final pe medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, editia de vara, care s-a încheiat sâmbata, la Tbilisi (Georgia). Bilantul României a fost de trei medalii de aur, cinci de argint si doua de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite de înotatoarea Maria Claudia Gâdea (400 m mixt) si de atletele Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt) si Andrea Miklos (400 m), argintul a fost câstigat de atletii Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Razvan Cristian Grecu (triplusalt), Mihaita Andrei Micu (ciocan), de judoka Razvan Adrian Ciolan (cat. 73 kg) si perechea Stefania Selma Cadâr/Andreea Prisacariu (tenis, dublu feminin), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de înotatorul Daniel Cristian Martin (200 m spate) si de jucatoarea de tenis Stefania Selma Cadâr (simplu feminin).