Fenerbahce a castigat titlul la golaveraj

23 Mai 2011
1128 Vizualizari | 0 Comentarii
Fenerbahce a câstigat duminica titlul de campioana a Turciei la fotbal la golaveraj în fata rivalei Trabzonspor (+50 fata de +46), dupa ce a învins pe Sivasspor cu scorul de 4-3, în deplasare, în etapa a 34-a, ultima a campionatului.
Fenerbahce a cucerit astfel al 18-alea sau titlu din istorie, dupa ce anul trecut Bursaspor a câstigat în premiera laurii de campioana. Anul acesta, echipa la care joaca si românul Giani Kirita s-a clasta a treia, la 21 de puncte de primele doua clasate.

Fenerbahce este calificata în grupele Ligii Campionilor, Trabzonspor va juca în turul III preliminar al Ligii Campionilor, iar Bursaspor, Gaziantepspor si Besiktas vor evolua în Europa League.
Galatasaray, echipa lui Bogdan Stancu, antrenata în acest sezon o buna bucata de vreme de Gica Hagi, a terminat pe locul 8 si a ratat cupele europene.
Bucaspor, Konyaspor si Kasimpasa au retrogradat în liga secunda.