Ferrer: "A fost un miracol ca am castigat meciul cu Almagro"

22 Ianuarie 2013
500 Vizualizari | 0 Comentarii
David Ferrer
Tenismanul spaniol David Ferrer a descris ca miraculoasă victoria repurtată în faţa conaţionalului său Nicolas Almagro, care, deşi a avut 3 mingi de meci, s-a înclinat în final cu 4-6, 4-6, 7-5, 7-6, 6-2 după 3 ore şi 44 minute de joc.

Almagro, care nu câştigase nicio partidă din cele 12 anterioare cu Ferrer, a avut o minge de meci la 5-4, în setul 3, pe serviciul său, şi încă 2 în tie-break-ul setului 4.

Ferrer, 30 ani, a dat dovadă de o maximă stăpânire şi a întors soarta partidei, calificându-se pentru a 5-a oară în semifinalele unui turneu de Mare Şlem. David nu a trecut însă niciodată mai departe de penultimul act, ultima oară fiind învins de Djokovic în semifinalele US Open 2012. Iar la Melbourne, în semifinale, Ferrer va juca probabil tot cu Novak Djokovic, dacă acesta îşi respectă statutul de favorit în partida cu cehul Tomas Berdych.

''A fost un miracol că am câştigat acest meci, a declarat Ferrer. Voi încerca să lupt şi să dau totul în turul următor. Am nevoie însă de cel mai bun tenis al meu, mai bun decât cel de azi. Acum am nevoie de odihnă, dar am în faţă o zi şi jumătate''.

Almagro era, cum e normal, dezamăgit că nu şi-a învins colegul de Cupă Davis: ''Cred că am jucat cel mai bun tenis al meu, dar nu a fost suficient să-l bat pe David. Nu cred că a fost o problemă de mentalitate, pentru că nu aş fi câştigat primele 2 seturi''.