Fiesta de Madrid s-a cantat la Bucuresti. Atletico a castigat Europa League - FOTO, VIDEO

10 Mai 2012
1096 Vizualizari | 0 Comentarii
• Atletico Madrid - Atheltic Bilbao 3 - 0 (la pauza 2-0), in marea finala Europa League de pe National Arena din Bucuresti • Dubla lui Radamel Falcao si golul lui Diego au adus in vitrina clubului madrilen o noua cupa europeana, la o distanta de doi ani dupa precedenta reusita • Finala de la Bucuresti a avut de toate, goluri, faze de poarta, mici incidente, insa nimic nu a umbrit spectacolul din teren • Atletico Madrid se intoarce in capitala Spaniei cu mult ravnitul trofeu, iar Bucurestiul ramane cu spectacolul si mandria de a fi organizat o finala de cupa europeana

Istorie pe National Arena din Bucuresti: Atletico Madrid a castigat finala Europa League, dupa un meci superb in compania celor de la Athletic Bilbao.In prezenta catorva zeci de mii de fani, Atletico Madrid - Atheltic Bilbao 3 - 0 (la pauza 2-0), dupa o dubla superba semnata de Radamel Falcao (min.6 si 35) si Diego (min.85). Astfel, Atletico isi trece in cont o noua cupa europeana, de aceasta data castigata pe pamant romanesc, in fata unui stadion arhiplin.

Cele doua echipe au oferit un adevarat regal fotbalistic, demn de fotbalul european, pe care mii de suporteri romani l-au asteptat.
In fata a 52.347 de spectatori, Atletico Madrid si Athletic Bilbao nu s-au menajat deloc si au incercat sa arate ce reprezinta fotbalul spaniol pentru restul lumii.

Prima repriza de pe National Arena a fost una alerta, cu faze rapide la ambele porti si mai ales cu o pofta nebuna de fotbal.
Tunarul de la Atletico, Radamel Falcao, a facut un show total la poarta celor de la Bilbao, golurile sale aruncand tribunele in aer. Abia trecusera sase minute din meci, si Falcao deja aruncase prima bomba pe National Arena. Atacantul, pentru care Madrid a platit zeci de milioane de euro, a avut o reusita de senzatie, sut la vinclu din interiorul careului advers, dupa ce a intors ca pe jaloane fundasii lui Bilbao. Reusita lui Falcao nu a facut decat sa anime si mai mult partida. Cei de la Bilbao au inceput si ei sa se arunce catre poarta lui Courtois in cautarea golului egalizator.

Din pacate nu au reusit decat sa mai incaseze inca un gol. Acelasi neobosit Radamel Falcao a mai intors inca o data apararea lui Bilbao si a marcat superb pentru un 2 - 0 linistitor in minutul 35. Jocul din prima repriza a curs numai bine pentru Atletico, echipa care a parut ceva mai bine asezata in teren, mai echilibrata si obisnuita cu presiunea unei partide de cupa europeana. Posesia de 61 la suta pentru Atletico Madrid din timpul primei reprize spune totul despre modul cum a decurs partida.

Fiesta de Madrid

Nici in partea secunda a meciului nu a lipsit spectacolul. Atheltic a jucat ceva mai riscant in defensiva, dar madrilenii au preferat sa se concentreze mai mult pe posesie decat pe actiunile individuale. Cele mai mari ocazii le-au avut bascii de la Bilbao, insa interventiile fundasilor lui Atletico, sau a portarului Courtois, au facut ca scorul sa nu se mai modifice pe tabela de marcaj. Si totusi, soarta a suras tot madrilenilor.
Pentru ca spectacolul sa fie complet, Diego a reusit sa marcheze in minutul 85 pentru 3 - 0, dupa o actiune absolut superba.
Acest gol a consimtit si rezultatul final al partidei. Astfel, Atletico reuseste sa-si treaca in palmares al doilea trofeu Europa League, intr-un interval de trei ani.

Iata si echipele care s-au confruntat aseara la Bucuresti:

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis - Diego (90' Koke), Mario Suarez, Gabi, Arda Turan (90+3' Dominguez) - Adrian (88' Salvio), Falcao
Antrenor: Diego Simeone

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, J. Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe (45' Inigo Perez)- Iturraspe (45'Ibai) , Herrera (63' Toquero), De Marcos - Susaeta, Llorente, Muniain
Antrenor: Marcelo Bielsa

Din nefericire, finala Europa League a avut parte si de incidente. In minutul 19 al partidei, doi fani ai Universitatii Craiova au patruns pe teren, din sectorul rezervat fanilor lui Atheltic. Din fericire, stewarzii i-au prins repede pe cei doi, inainte ca recalcitrantii sa apuce sa faca si altceva. Cei doi purtau tricouri cu mesaje pentru sustinerea clubului oltean care a fost dezafiliat de Comitetul Executiv al FRF in urma cu cateva luni. Cei doi au fost escortati de urgenta in afara arenei si predati fortelor de ordine.

Una peste alta, fanii celor de la Madrid au continuat petrecerea in centrul vechi al Bucurestiului, unde au cantat pana in zorii zilei. Cei mai castigati au iesit insa romanii, pentru tot spectacolul de care au avut parte.