Final de an de poveste! CSMS Iasi a invins CSU Craiova in ultimul meci din 2015

21 Decembrie 2015
725 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a avut un an 2015 de povestit nepotilor. S-a salvat de la retrogradare dupa un retur al sezonului 2014-2015 de vis (in partea a doua a campionatului iesenii s-au clasat pe locul secund dupa ASA Targu Mures), iar anul 2015 l-au incheiat la usa play-off-ului, clasandu-se pe locul 7 in ierarhia interna. In ultimul meci din 2015, in fata a doar cateva sute de spectatori (desi intrarea a fost libera) CSMS Iasi a invins cu 1-0 pe CSU Craiova si s-a distantat la 5 puncte de olteni in lupta infernala pentru a prinde locul 6, ultimul care duce in play-off. Un 1-0 adus de Madalin Ciuca, un jucator emblematic pentru defuncta Universitatea Craiova, echipa patronata de Adrian Mititelu si care a disparut din fotbalul romanesc in urma cu doi ani.

Ciuca i-a luat fata lui Andrei Ivan la un corner executat de pe dreapta in directia de atac a iesenilor si a reluat fulgerator in poarta lui Balgradean. Anterior deschiderii scorului, oltenii au irosit o mare sansa de gol la patrunderea lui Ivan, sutul acestuia fiind respins cu piciorul de portarul Grahovac la o faza unu contra unu. Un alt moment important s-a consemnat in finalul primei reprize, cand Ciuca l-a atacat imprudent pe Ivan in careu, fiind circumstante de penalty, dar arbitrul Ovidiu Hategan a lasat jocul sa continue.

Dupa o prima repriza mai degraba anosta, lipsita de faze importante de poarta, Craiova a inceput mai bine partea secunda si oltenii au dominat primul sfert de ora al mitanului secund. Golul marcat de Ciuca in minutul 54 a cazut ca un plumb in ghetele jucatorilor din Banie si acestia n-au mai reusit nimic pe faza ofensiva. CSMS Iasi se desprinde astfel cu aceasta victorie la cinci puncte de CSU Craiova.
Astfel, Iasul a avut parte de un sezon peste asteptari - moldovenii, care în etapa a cincea erau liderii Ligii 1, au egalat-o la puncte pe ASA, ocupanta ultimului loc de play-off.

"Ne vom agata cu dintii de acest obiectiv. Avem sansa si ne vom juca sansa, chiar daca nu e un obiectiv. Obiectivul e clasarea în primele noua, dar daca ni se ofera sansa, ne vom bate pentru ea", a comentat Florin Prunea.

"Vrem sa strângem cât mai multe puncte, indiferent unde vom fi, daca va fi play-out sa scapam cât mai repede de la retrograre si sa ne atingem obiectivul, cel putin locul 9", a adaugat si capitanul Ionut Voicu. 2015 a fost un an de vis pentru CSMS - de pe ultimul loc în etapa a 15-a, elevii lui Nicolo Napoli au urcat pâna pe 10 la final, dupa un retur în forta. "Ma gândesc la câstigarea ultimului meci si jucam pâna la final. Vedem unde ne plasam. Suntem pregatiti de play-off, dar si de play-out", a recunoscut Nicolo Napoli.

"Ar fi un miracol. Bugetul clubului e cel mai mic din Liga 1 si ar fi un miracol. Suntem fericiti. Am încheiat un an exceptional cu bine si asta conteaza", a spus si Madalin Ciuca. În primul meci din Liga 1 pe 2016, iesenii vor juca la Ovidiu, cu Viitorul.

Inaintea meciului de sambata din Copou, prefectul interimar Bogdan Abalasi i-a acordat o diploma de excelenta antrenorului Nicolo Napoli, pentru promovarea sportului de performanta in Iasi.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Ciuca, Frasinescu, Tiganasu - Mitic, Cretu (Enescu '86) - Onduku (Bosoi '52), Gheorghe, Piccioni (Badic '72) - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.
CSU Craiova: Balgradean - Achim, Iliev, Izvoranu (Dumitras '76), Vatajelu - Ivan, Mateiu, Madson (Burlacu '84), Bancu - Bawab (Herghelegiu '76), Nuno Rocha. Antrenor: Emil Sandoi.
Cartonase galbene: Voicu '7 / Madson '27, Mateiu '35, Nuno Rocha '43, Bancu '63
Arbitri: Ovidiu Hategan - Sebastian Eugen Gheorghe, Valentin Avram - Robert Dumitru.