Final nebun de etapa in Liga I! Echipa Gica Hagi a umilit revelatia Pandurii

20 Martie 2015
901 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri s-a terminat etapa cu numarul 22 din Liga I de fotbal, prima intermediara din acest retur. In ultimul meci al rundei, CFR Cluj si Gaz Metan au terminat la egalitate, scor 0-0, si se îndreapta cu pasi mari spre liga a doua, ramanand ambele fara victorie în retur. Gazdele au jucat mai bine. Tahar l-a testat primul pe Minca, în minutul 24.

Vitinho i-a urmat exemplul sase minute mai târziu, însa fara succes. Deac a marcat în minutul 39, însa golul a fost anulat corect pentru offside. Gaz Metan a fost aproape sa deschida scorul dupa pauza.
Minca l-a faultat pe Dan Roman în careu, iar Tahar a irosit penalty-ul primit in minutul 59. Meciul de la Medias s-a încheiat 0-0, iar sansele CFR-ului de a se salva de la retrogradare scad pe zi ce trece. Echipa lui Eugen Trica este pe ultimul loc în campionat, cu 12 puncte.

Surpriza în penultimul meci al etapei a 22-a din Liga I. Viitorul a facut scor cu Pandurii, echipa care tocmai învinsese Steaua si Dinamo, la interval de câteva zile. Viitorul se îndeparteaza de zona fierbinte a clasamentului, dupa ce a ajuns la 4 meciuri fara înfrângere în Liga I. Jucatorii lui Hagi au început perfect partida cu Pandurii. Mitrita a obtinut o lovitura de la 11 metri, faultat în careu de Ungurusan, si Mitrea a transformat. Gorjenii au avut prima sansa de egalare în minutul 9, prin Nistor, însa Albut a respins. Henrique putea face 2-0 înaintea pauzei (min. 36), dupa care a venit cea mai controversata faza a partidei. În minutul 38 oaspetii au trimis mingea în plasa prin Vasiljevic, dar reusita a fost anulata pentru un ofsaid la Cordos.

In partea secunda, Viitorul s-a desprins decisiv. Benzar a profitat de o greseala a lui Momcilovic si l-a învins pe Gliwa din a doua încercare în minutul 62, iar 7 minute mai târziu s-a facut 3-0. Actiune a lui Banel Nicolita si finalizare Tîru. Romario Benzar a semnat cel mai frumos gol al partidei cu opt minute inaintea finalului. Fotbalistul de la Viitorul a reusit dubla, dupa mai mult de un an si jumatate în care nu marcase în campionat. Finalul de meci le-a apartinut fotbalistilor lui Edi Iordanescu, însa Shalaj, Elton si Eric nu au reusit sa înscrie golul de onoare al gorjenilor.

La putin peste 24 de ore de la terminarea ultimului meci din etapa 22, astazi incepe runda cu numarul 23 din Liga I de fotbal. Astazi, de la ora 20:30 (Digi Sport 1, Look TV), FC Botosani va intalni pe ASA Targu Mures, intr-o partida extrem de interesanta, intre doua formatii cu pretentii europene.