Final nebun de sezon! S-a decis si ultima echipa salvata de la retrogradare, dupa doua meciuri halucinante!

28 Mai 2015
695 Vizualizari | 0 Comentarii
Nebunie totala in meciurile care au decis ultimele doua retrogradate din Liga 1. Gaz Metan a beneficiat 73 de minute de jocul rezultatelor, timp in care Petrolul a reusit sa o tina in sah pe Chiajna. Mediesenii au pierdut pe mana lor locul în Liga 1, nereusind sa inscrie in poarta Brasovului, dupa ce ”stegarii” pierdusera orice sansa la 3-2 pentru Chiajna. FC Brasov si Gaz Metan nu s-au mai inteles ca in finalul editiei precedente de campionat. Cele doua grupari au remizat sub Tampa, scor 0-0, si merg brat la brat in liga secunda. Concordia a fost marea castigatoare a zilei, dupa victoria inregistrata cu Petrolul, 3-2, la capatul unui joc in care "lupii" au condus de fiecare data, iar Marius Pena a semnat golul salvarii pentru formatia ilfoveana. Chiajna a avut un start indraznet de meci, cu doua incercari de la semidistanta ale brazilianului Boldrin.

In prima faza, mijlocasul ilfovenilor a reluat alaturi, pentru ca mai apoi sa fie anulat de interventia conationalului sau, Peterson Pecanha. Defensiva formatiei lui Marius Baciu a fost pe punctul de a claca la prima faza fixa a prahovenilor. Vasile Maftei a respins incredibil de pe linia portii. In minutul 11, Vasile Maftei nu a mai fost la fel de exact in interventie, iar Nkoyi, liber ca pasarea cerului in marginea careului mic, a trimis decisiv pentru 0-1. Cinci minute a tinut avantajul oaspetilor, dupa ce "Printul" Adrian Cristea a readus-o pe Concordia in calculele salvarii de la retrogradare printr-un sut splendid, la vinclu, de la aproximativ 25 de metri. La mijlocul reprizei, Pecanha a intervenit miraculos la o lovitura de cap din plonjon a lui Mihai Dina, care se indrepta spre radacina barei. Dupa pauza, slovenul Rok Kronaveter si-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o executie imparabila din zona punctului de la 11 metri. Scenariul din prima parte avea sa se repete la Chiajna, dupa ce Florin Purece (59) a restabilit egalitatea cu un sut plasat, pe jos, de la limita careului. Rezerva Marius Pena a adus-o pe Concordia pentru prima data la conducerea intalnirii, in minutul 73. Atacantul gazdelor a gasit coltul lung dupa un sut din interiorul careului.

Rapidul a incheiat in genunchi campionatul

Rapid a pierdut si in ultima etapa, scor 0-3 cu Pandurii, si va evolua in Liga a 2-a in sezonul viitor. Giulestenii au retrogradat pentru a saptea oara in istorie si au parasit Liga 1 cu o infrangere. Oaspetii au deschis scorul prin Mrzljak in prelungirile primei reprize, dupa o gafa a lui Sapunaru. Autogolul lui Cmovs din minutul 60 si penalty-ul transformat de Radut in prelungiri au stabilit scorul final.

In schimb, U Cluj s-a impus in ultima etapa in fata celor de la Ceahlaul, scor 2-0, insa a retrogradat in Liga a 2-a. Ceppelini a deschis scorul, in minutul 40, cu un sut din apropiere. Scorul final a fost stabilit in minutul 87 de Vlad Morar. ”Sepcile rosii” spera acum sa scape de faliment si sa continue in esalonul secund. Nemtenii sunt si ei intr-o situatie asemanatoare, avand mari probleme financiare.