Finala din semifinale. Simona joaca împotriva Serenei Williams la Indian Wells

20 Martie 2015
1019 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep va juca pentru un loc în finala turneului feminin de la Indian Wells împotriva principalei favorite a turneului si totodata lider al clasamentului mondial, Serena Williams. Cap de serie numarul trei, Simona a învins-o în sferturi pe Carla Suarez Navarro, scor 5-7, 6-1, 6-1, în vreme ce Serena a întrecut-o cu scorul de 7-5, 6-3, pe Timea Bacsinszky (Elvetia), locul 26 WTA si cap de serie numarul 27. Semifinala va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbata si opune cel mai bine clasati capi de serie ramasi în concurs.

Halep si Williams s-au întâlnit ultima data în octombrie 2014, în finala Turneului Campioanelor, românca fiind învinsa cu scorul de 6-3, 6-0. Cele doua jucatoare s-au mai întâlnit si în Grupa Rosie a competitiei, când Halep a câstigat cu 6-0, 6-2.

Anterior, ele au mai jucat de trei ori si de fiecare data s-a impus Williams, care conduce astfel la întâlniri directe cu 4-1. Prima data au evoluat una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câstigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Urmatoarele doua partide au avut loc în 2013 si s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

Victorie cu Bacsinszky

Serena a reusit în sferturi sa opreasca seria de 15 victorii consecutive ale Timeei Bacsinszky, jucatoarea din Elvetia care venea dupa doua saptamâni în care a cucerit doua titluri, la Acapulco si Monterrey. Startul partidei a fost de partea acesteia, care a reusit un break si a condus cu 3-1 în setul inaugural.

Serena a revenit însa si s-a impus într-o disputa în care a facut diferenta cu jocul ei agresiv, loviturile direct câstigatoare fiind cele care i-au adus victoria, raportul acestora fiind 23-11. Americanca a facut mai multe erori nefortate, 31-22, dar asta s-a întâmplat tocmai pentru ca a lovit permanent agresiv, la limita.

Dupa victorie, Serena a vorbit despre ultimele doua dispute cu Simona Halep, cele de la Turneul Campioanelor, primul pierdut, 0-6, 2-6, al doilea câstigat, în finala, 6-3, 6-0. “Aceste meciuri au fost total diferite. Ceea ce am învatat cel mai mult a fost ca trebuie sa fiu pregatita. Ma astept de la ea sa faca un meci incredibil. Nu cred ca la prima disputa de atunci eram pregatita pentru asta. Acum sunt gata pentru ea, ma astept sa fie marea jucatoare care e capabila sa fie”, a spus Serena.

În a doua semifinala a concursului californian se vor întâlni învingatoarele din partidele Lesia Tsurenko – Jelena Jankovic si Sabine Lisicki – Flavia Pennetta.