Fortareata din Copou! CSMS Iasi a smuls o remiza in fata liderului Astra Giurgiu - GALERIE FOTO

7 Decembrie 2015
1112 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi Astra Giurgiu
Nici macar liderul Ligii I nu a reusit sa invinga CSMS Iasi. Fotbalistii lui Nicolo Napoli raman in cursa pentru calificarea in play-off, dupa ce au remizat acasa, scor 1-1, cu Astra Giurgiu. Pe o ceata densa, iesenii au inceput prost meciul, au primit gol, dar apoi au avut taria sa revina pe tabela de marcaj si sa joace de la egal la egal pana la final, cu mult mai valoroasa lor adversara.

Acest rezultat nu ajuta niciuna dintre formatii in perspectiva obiectivelor din sezonul regulat. Astra mai are doar doua puncte in fata celor de la Viitorul, in timp ce CSMS Iasi egaleaza ASA Targu Mures, echipa cu un joc mai putin (astazi la FC  Voluntari). Denis Alibec a deschis scorul in minutul 7, dupa o gafa impardonabila a lui Madalin Ciuca si l-a egalat pe Constantin Budescu in topul marcatorilor de la Astra. Atacantul giurgiuvenilor a patruns pe stanga in suprafata de pedeapsa si a inscris cu un sut sub transversala. Cei de la CSMS Iasi au egalat inaintea pauzei prin Vasile Gheorghe, jucator ajuns la al cincilea gol in acest sezon. Onduku l-a servit ideal cu o pasa cu pieptul pe Voicu, iar acesta a centrat in careu. Vasile Gheorghe a dat pe langa minge intr-o prima faza, dar apoi s-a intors pe piciorul stang si l-a invins pe Silviu Lung. Astra Giurgiu a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Felipe Teixeira a fost eliminat in prelungiri pentru cumul de cartonase galbene si va fi suspendat pentru meciul din etapa urmatoare cu lanterna rosie Petrolul Ploiesti. Daca Astra se afla la al doilea egal consecutiv, dupa 1-1 cu Voluntari pe teren propriu, cei de la CSMS Iasi au ajuns la sase meciuri fara infrangere si ramane in cursa pentru calificarea in playo-ff. Pentru CSMS urmeaza o dubla de foc, la ASA Targu Mures si acasa cu CSU Craiova, o dubla la finalul careia vom afla daca baietii lui Napoli au fata de play-off. Intre cele doua partide, CSMS va juca si acasa cu CFR Cluj, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Ciuca, Tiganasu - Mitic, Cretu (88 Piccioni) - Onduku, V. Gheorghe (75 Enescu), Bole - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Astra Giurgiu: S. Lung jr. - Pedro Queiros, Geraldo, Dandea, A. Stan - Boubacar, Boldrin (90+4 Ionita II) - Enache, Teixeira, De Amorim (77 Florea) - Alibec (68 Daniel Niculae). Antrenor: Marius Sumudica.
Arbitru: Cristian Balaj

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "A fost un meci foarte greu pentru noi, impotriva echipei de pe primul loc si ma bucur ca am scos o remiza. Ne asteapta inca 2 meciuri grele in campionat si va trebui sa scoatem puncte cu ASA Targu Mures si CSU Craiova pentru a ramane in carti pentru locul 6. Campionatul oricum se joaca in play-off, iar Astra merita sa fie pe primul loc, dupa cum evolueaza pana acum".

Alex Cretu, jucator CSMS Iasi: "A fost un meci de lupta, cu mingi lungi. Dat fiind faptul ca am jucat cu liderul, cred ca un punct e foarte bun. Pe terenul acesta si pe ceata, a fost foarte greu sa jucam si de aceea ma bucur enorm de mult ca nu am pierdut. Mergem la Targu Mures sa luam punct sau puncte, ca sa putem ramane in carti pentru play-off. Trebuie sa joc mult mai mult la Iasi, ca sa mai pot spera la un transfer la Steaua".

FC Voluntari - ASA Targu Mures, ora 18:00, Digi Sport 1, Dolce Sport 1, Look TV

Petrolul Ploiesti - Dinamo Bucuresti, ora 20:30, Digi Sport 1, Dolce Sport 1, Look TV