Fortareata din Copou! CSMS si-a luat bilet pentru inca un sezon in Liga I - GALERIE FOTO

5 Mai 2015
1593 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a mai facut un pas important pentru indeplinirea obiectivului. Pentru al optulea meci consecutiv, echipa lui Nicolo Napoli nu a primit gol acasa in campionat si a remizat, scor 0-0 cu Rapidul, in epilogul etapei 30 din Liga I. Sustinuti de peste 5000 de spectatori, fotbalistii din Copou au facut insa un meci destul de modest, multumindu-se doar sa smulga un punct care asigura totusi un final de sezon ceva mai linistit in dealul Copoului.

Daniel Pancu, huiduit la fiecare atingere de balon de cele cateva mii de oameni prezenti in tribunele stadionului Emil Alexandrescu, a expediat primul sut periculos spre poarta lui Grahovac. Bosniacul nu a intampinat probleme reale, in pofida faptului ca balonul a muscat gazonul in fata sa. Alexandru Cretu (18) a continuat cu o executie asemanatoare, de la aproximativ 30 de metri, prin care l-a pus in garda pe Milos Buchta. Cehul Gecov, angajat la marginea careului de Sapunaru, a reluat putin pe langa stalpul din stanga. Daniel Pancu nu a apucat sa evolueze decat 30 de minute in aceasta confruntare. "Pancone" a fost inlocuit cu Kikas din cauza unei accidentari. Repriza secunda a fost si mai saraca in faze de poarta, pe fondul unei prestatii modeste a echipei vizitatoare. Practic, Iasul nu a vrut mai mult, in timp ce Rapidul nu a putut mai mult. Totusi, Sapina (65) putea aduce golul mult sperat de giulesteni printr-o deviere periculoasa din apropiere. Zece minute mai tarziu, Golubovic a dat cu piciorul unei oportunitati rare. Bole a centrat bine de pe dreapta, iar bosniacul a pus capul din 8 metri putin alaturi de tinta.

Finalul avea sa fie unul de infarct la poarta lui Grahovac. In minutul 88, rapidistii au solicitat pe buna dreptate o lovitura de pedeapsa pentru un hent comis de Ionut Voicu. Centralul Radu Petrescu nu a luat nicio masura in acest sens, acelasi arbitru anuland insa corect, golul marcat de Benson, din poyitie de offside in chiar ultimul minut al jocului. Astfel, CSMS Iasi-Rapid s-a incheiat asa cum a inceput, fara gol marcat. Dupa acest rezultat, iesenii raman pe locul 9, cu 39 de puncte, la 8 puncte de Gaz Metan Medias, formatie clasata pe primul loc retrogradabil. Etapa viitoare, CSMS va juca in deplasare la CSU Craiova.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu (M. Ciuca 87), Mihalache, Plamada, Tiganasu - Ciucur, Enescu (F. Braga 56), Cretu, Bole - Onduku (Badic 70), Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Rapid: Buchta - Sapunaru, Cmovs, Sapina, Oriol - Garai, Gecov - Meulens (M. Martin 78), Pancu (Kikas 32), Edu Oriol – Benson. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: Mihalache 24, I. Voicu 36, Tiganasu 88/ Sapunaru 45, E. Oriol 56

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Meci foarte greu, de lupta. Rapidul a incercat sa castige partida. Noi am incercat sa ne aparam cat mai bine si am scos un punct bun pentru Iasi. Stiam ca Rapid va incerca sa castige meciul, pentru noi era bun si un egal. Baietii au muncit foarte mult, rezultatul este unul echitabil, mai bun pentru noi si mai rau pentru Rapid. E bine ca nu am pierdut cu Rapidul, dar mai avem nevoie macar de 3 puncte, ca sa ne putem salva. Nu ma intereseaza neaparat ca nu am primit gol acasa, ci vreau sa facem puncte ca sa ne salvam de la retrogradare”.

Ionut Voicu, jucator CSMS Iasi: ”Suntem multumiti cu acest punct, pentru ca Rapidul e o echipa foarte buna, care trebuie sa adune foarte multe puncte pentru a scapa de retrogradare. Mingea m-a lovit in mana, o recunosc, dar nu a fost intentie, aveam mana aproape de corp si daca nu a fluierat arbitrul penalty atunci inseamna ca nu a fost. Nu mai stiam decat suporterii si 2-3 baieti. Rapidul meu u a fost astazi pe teren, dar as vrea sa se salveze pentru ca e pacat de ei. Nu stiu ce se va intampla din vara, daca raman la Iasi. Eu joc fotbal la 30 de ani pentru familie si atunci cand nu mi-e respectata familia e greu sa ma intorc la Rapid”.

Daniel Pancu, jucator Rapid: Se putea mult mai bine, pentru ca s-a vazut de la 100 de metri ca am avut un penalty clar in final. Pe final de meci putea fi decisiv. E un punct important, dar mai avem nevoie de 3 victorii in ultimele 4 meciuri, ceea ce va fi foarte greu. Am avut o problema de joi, nu m-am antrenat, am incercat sa joc astazi, dar nu am putut sa o fac decat cateva minute. Imi pare rau ca nu am putut sa-mi ajut mai mult coechipierii.”

Cristiano Bergodi, antrenor Rapid Bucuresti: ”A fost foarte greu fără Niculae şi Pancu, primul s-a accidentat la încălzire, celălalt în minutul 30. Nu am ce să le reproşez băieţilor, au făcut un meci bun, sunt mulţumit ei. Am avut şi acel penalty nedat, care mie mi s-a părut clar. Totusi, noi antrenorii trebuie sa trecem peste aceste greseli de arbitraj, pana la urma nu sunt intentionate. Trebuie să câştigăm la Piatra Neamţ. Trebuie să mergem cu moralul sus”.