Fotbal pe varful muntelui: Flamengo, invinsa in Bolovia la 4.000 de metri altitudine!

26 Ianuarie 2012
555 Vizualizari | 0 Comentarii
STADION Real Potosi
Echipa braziliana de fotbal Flamengo a debutat cu stangul în actuala editie a Copei Libertadores, cea mai importanta competitie inter-cluburi din America de Sud, fiind învinsa la limita pe terenul formatiei boliviene Real Potosi, cu 2-1, într-o partida disputata la aproximativ 4.000 m deasupra nivelului marii.

In ciuda faptului ca au sosit în Bolivia cu o saptamana înaintea jocului, pentru a se acomoda cu altitudinea ridicata, Ronaldinho si coechipierii sai s-au întors acasa cu mainile goale, desi au reusit sa deschida scorul în minutul 29, prin Leonardo Moura. Avantajul brazilienilor a durat doar doua minute, fundasul Claudio Centurion reusind sa egaleze în urma unei lovituri libere (min.31), dupa care gazdele au dat lovitura de gratie prin mijlocasul Edgardo Brittes (min.57).

Ronaldinho a fost capitanul lui Flamengo în acest joc, fiind fluierat pe tot parcursul meciului de suporterii bolivieni.

Intr-o alta partida din prima faza a Copei Libertadores, echipa braziliana Internacional Porto Alegre, dubla castigatoare a competitiei, a dispus cu 1-0, pe teren propriu, de formatia columbiana Once Caldas, prin golul lui Leandro Damiao (min.12).

Alte rezultate: Atletico Nacional (Columbia) - Liga de Quito (Ecuador) 2-0, Union Espanola (Chile) - Tigres (Mexic) 1-0, Arsenal de Sarandi (Argentina) - Sport Huancayo (Peru) 3-0, El Nacional (Ecuador) - Libertad (Paraguay) 1-0

Meciurile retur vor avea loc saptamana viitoare.