Fotbalistii ieseni raman neînvinsi in amicale: au remizat cu FC Bunyodkor

2 Februarie 2015
988 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi
CSMS Iasi a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul amical disputat sambata, în Antalya, în compania formatiei FC Bunyodkor (Uzbekistan). Pentru ieseni a deschis scorul Ciucur, în prima repriza, echipa din Uzbekistan restabilind egalitatea dupa pauza.

Antrenorul Nicolo Napoli a folosit urmatoarea echipa: Grahovac - Voicu, Ciuca, Mihalache, Tiganasu - Ciucur, Olah, Cretu, Bole - Boiciuc, Onduku (prima repriza), Caparco - Mitic, Plamada, Markovic, Badic - Bosoi, Braga, Enescu, Cosereanu - Boiciuc, Crenganis (repriza a doua). În primul meci din Turcia, iesenii au învins echipa sud-coreeana Pohang Steelers cu scorul de 3-0.

În urmatorul meci amical din Antalya, maine dupa-amiaza, CSMS va întâlni formatia poloneza Ruch Chorzow. Chiar inaintea meciului cu FC Bunyodkor, iesenii au mai paraft un transfer. Presedintele Florin Prunea a anuntat ca echipa din Copou l-a transferat pe stoperul bosniac Bojan Markovic. In varsta de 30 de ani, fundasul central din Bosnia a semnat un contract pana in vara, cu optiune de prelungire pe inca doi ani si a mai jucat in cariera la formatii ca Spartak Nalchik (Rusia), Panserraikos (Grecia), Borac Banja Luka (Bosnia), Hapoel Be’er Sheva (Israel). Astfel, Markovic este al patrulea jucator achizitionat de CSMS în aceasta pauza competitionala. Pana acum, iesenii i-au adus pe Madalin Ciuca (fundas central - Metalul Resita), Enescu (mijlocas - Gaz Metan Medias) si Braga (mijlocas Fluminense).