3 Iulie 2011
1042 Vizualizari | 0 Comentarii
1 Columbia Costa Rica 1 0
Columbia si Costa Rica au debutat la Copa America, într-un meci contînd pentru Grupa A si încheiat cu 1-0. Competitia este gazduita între 2 si 24 iulie de 8 orase din Argentina. Partida dintre Columbia si Costa Rica s-a jucat la San Salvador de Jujuy (23.000 de locuri).
1-0 - Guarin i-a pasat lui Adrian Ramos, iar acesta a înscris pentru 1-0 (45) stabilind si scorul final. Costa Rica a jucat în 10, din minutul 28, cand Brenes a fost eliminat.
Costa Rica a castigat o singura data la Copa America dupa ce a fost condusa la pauza (Costa Rica - Chile 2-1, pe 14.07.2004)
Columbia a pierdut o singura data la Copa America dupa ce a intrat cu avantaj la pauza (Chile - Columbia 3-2, pe 11.07.1999)
Randall Brenes este primul fotbalist al reprezentativei din Costa Rica eliminat vreodata la Copa America
Abel Aguilar este singurul fotbalist care a jucat si precedentul meci dintre cele doua echipe la Copa America. A si înscris primul gol al meciului
Toti jucatorii reprezentativei din Costa Rica sunt debutanti la Copa America. Totodata, aceasta selectionata este singura care are un lot de 22 de jucatori, restul au 23.
In urma cu 17 ani, pe 2 iulie, a fost ucis Andres Escobar, fotbalist care a înscris în proprie poarta la Mondialul din 1994. Este cel de-al 100-lea meci al Columbiei în istoria Copa America
Columbia a castigat 7 dintre cele 8 partide de la Copa America, în fata echipelor care apartin de CONCACAF. Singura formatie care a învins-o a fost Mexic (1-2, pe 13.06.1997)
Costa Rica are al doilea cel mai tanar "11" (22 de ani si 331 de zile) din istoria Copa America. Recordul este detinut de Venezuela.

COLUMBIA a început cu: Martínez; Zúñiga, Yepes, Perea, Armero; Bolívar, Guarín, Aguilar; Moreno, Ramos, Falcao
Rezerve: N. Ramos, Castillo, C. Zapata, Anchico, C. Sanchez, Cuadrado, Rodallega, Valencia, Soto, Gutierrez, Martinez, Mosquera
Antrenor: Hernan Gomez

COSTA RICA a început cu: Moreira; Acosta, Calvo, Salvatierra, Duarte; Leal, Guzmán, Madrigal, Mora; Brenes y Campbell
Rezerve: Alvarez, Carvajal, Valle, Guevara, Castro, Arauz, Gatgens, Farjado, Martinez, Elizondo, Cubero
Antrenor: Ricardo La Volpe
Astazi se vor disputa partidele: Brazilia - Venezuela si Paraguay - Ecuador (grupa B).

2._Columbia_-_Costa_Rica_1-0_