Furtuna la CSMS Iasi! Florin Prunea lanseaza un avertisment dur pentru jucatori si antrenori

26 Octombrie 2015
1657 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin Prunea si Nicolo Napoli
Infrangerea perfect meritata, dar neasteptata, suferita in fata Concordiei Chiajna, scor 0-1, a tulburat serios apele in dealul Copoului. CSMS Iasi a ratat o sansa importanta de a se implica in lupta pentru locurile de play-off (macar pentru cateva etape), iar jocul echipei lui Nicolo Napoli le da fiori microbistilor. Formatia ieseana arata mai degraba ca o grupare care va avea emotii mari pentru a evita retrogradarea, decat ca una care sa poata lupta pentru o clasare in zona mediana a clasamentului.

Pentru prima oara de cand conduce CSMS Iasi, presedintele Florin Prunea a avut un discurs extrem de acid la adresa jucatorilor ieseni si a antrenorului Nicolo Napoli. Florin Prunea, a declarat dupa meciul cu Concordia Chiajna, scor 0-1, ca acesta este cel mai slab joc de când el se afla la conducerea gruparii iesene.

"Cred ca acesta este cel mai slab meci de când sunt eu presedinte la Iasi. Astazi am jucat penibil si asta ma deranjeaza foarte tare. Urmeaza sa am o discutie cu antrenorii si cu jucatorii, pentru a afla si eu explicatiile acestui joc. Ne asteapta o saptamâna foarte grea, cu un meci în Cupa, si pe urma partida de la Ploiesti. Principalii vinovati pentru situatia în care am ajuns suntem noi. Ne dorim sa ajungem cât mai departe în Cupa si acesta este meciul la care ne gândim acum. Daca nu ne trezim repede s-ar putea sa avem probleme", a spus Prunea.

Desi a recunoscut ca echipa lui a jucat foarte slab, antrenorul Nicolo Napoli a parut mai interesat de arbitrajul lui Lucian Rusandu, decat de prestatia jucatorilor sai: "Din pacate nu am reusit sa marcam mai repede, in prima repriza. Terenul a fost putin prost, arbitrul a stricat si el jocul, l-a fragmentat, a dat multe cartonase galbene usor si asa am pierdut un meci important. Pana acum, nu am comentat nimic despre arbitri. Nu sunt in Romania 7 arbitri buni, care sa arbitreze aceste 7 jocuri? Mi-e rusine in fata suporterilor, pentru ca nu am reusit sa jucam cum trebuie. Baietii au facut un meci slab, sunt foarte suparat pe ei". Nicolo Napoli nu are insa motive sa fie prea suparat pe prestatia brigazii de arbitri, din moment ce Lucian Rusandu le-a refuzat ilfovenilor un penalty clar in finalul primei reprize, cand Madalin Ciuca l-a faultat clar pe Florin Purece, in marginea careului mare. Formatia CSMS Iasi a fost învinsa, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de echipa Concordia Chiajna, în primul meci al etapei a XV-a a Ligii I, arbitrat de Lucian Rusandu. Golul a fost marcat de Bruno Madeira, în minutul 64. În minutul 86, de la gazde a fost eliminat Ionut Voicu, dupa ce a primit doua cartonase galbene. În minutul 90+4, a fost eliminat si Ciobanu, de la Concordia Chiajna.

Pentru CSMS urmeaza un nou meci impotriva Concordiei Chiajna, de aceasta data in deplasare, in optimile de finala ale Cupei Romaniei. Partida de la Chiajna este programata miercuri, de la ora 19:00 (Digi Sport 1). Dupa acest joc, in etapa 16 din Liga I de fotbal, sambata (ora 20:30), iesenii vor juca in deplasare cu Petrolul Ploiesti. Cel mai probabil, lotul CSMS Iasi va face deplasarea spre Snagov de maine, urmand ca jucatorii sa ramana in cantonament, pana dupa meciul de sambata de la Ploiesti.