„Galacticele” de la Oltchim, umilite de Buducnost!

20 Februarie 2012
872 Vizualizari | 0 Comentarii
20Oltchim copy
• Oltchim Rm. Valcea a fost invinsa pe propriul teren, la zece goluri diferenta, de echipa muntenegreana Buducnost Podgorica, scor 24-34 (13-18), aseara, in derby-ul grupei principale 2 din Liga Campionilor • Campioana Romaniei pastreaza sanse de calificare in semifinale, fiind pe locul 2 in grupa dupa trei etape

Dupa ce au defilat in primele doua etape din grupa principala, cu Krim Ljubljana si Metz, „galacticele” de la Oltchim Rm. Valcea au fost readuse cu picioarele pe pamant de Buducnost Podgorica, principala rivala la sefia grupei. Aseara, in primul derby al grupei principale 2, Olcthim a fost de nerecunoscut si a sfarsit prin a fi umilita chiar in fata propriilor suporteri de formatia muntenegreana Buducnost, care, in final, si-a permis luxul de a juca cu rezervele.
Cu portarul Clara Woltering in zi de exceptie, Buducnost a castigat categoric, scor 34-24, un meci in care a condus si la 13 goluri (28-15, 30-17).
Oltchim a inceput bine partida, a condus cu avantaj minim pe tabela in primele 10 minute, s-a desprins la 8-6 (12), dupa care filmul s-a rupt, iar Buducnost a trecut la carma partidei. Treptat, oaspetele si-a impus jocul, iar la pauza avea deja un avans consistent de cinci goluri, scor 18-13.

Noua minute fara gol in debutul reprizei

Debutul reprizei secunde a fost unul de cosmar pentru Oltchim, care a reusit sa inscrie primul gol abia dupa noua minute, cand scorul era deja 13-24. In continuare, Buducnost a controlat jocul la toate capitolele si s-a impus fara probleme, la zece goluri diferenta. Oaspetele si-a permis chiar luxul de a folosi si rezervele in final, cand a avut un avans de 13 goluri pe tabela (30-17).
In clasament, pe primul loc se afla Buducnost, cu 6 puncte, urmata de Oltchim, 4 p, RK Krim Mercator Ljubljana, 2 p, Metz Handball, 0 p.
Oltchim va juca urmatorul meci in deplasare, cu Metz, pe 26 februarie.

Au evoluat echipele:

Oltchim: Luminita Dinu, Sanela Knezovic, Talida Tolnai - Ekaterina Vetkova (3 goluri), Adina Fiera (3), Patricia Vizitiu (1), Oana Chirila, Marija Jovanovic (4), Yeliz Ozel (4), Aurelia Bradeanu, Daniela Babeanu (1), Iulia Curea (1), Valentina Elisei Ardean (2), Adriana Nechita (4), Iulia Managarova (1). Antrenor: Radu Voina.

Buducnost: Clara Woltering, Sonja Barjaktarovic - Maja Savic (2), Majda Mehmedovic (2), Bojana Popovic (9), Andzela Bulatovic (1), Ana Radovic (2), Dragana Cvijic (2), Katarina Bulatovic (8), Radmila Miljanic (4), Elena Gjorgjievska (1), Milena Knezevic (2), Adriana Gabriela Tacalie, Dijana Jovetic (1). Antrenor: Dragan Adzic.

Bucovina Suceava, in sferturile Cupei Challenge

In afara Oltchimului, alte patru formatii romanesti au evoluat in week-end in cupele europene la handbal, dar la masculin. Dintre toate, doar moldovenii de la CSU Bucovina Suceava au reusit sa se califice. Sucevenii au acces in sferturile de finala ale Cupei Challenge, chiar daca au fost invinsi in deplasare de echipa croata RK Bjelovar, cu scorul de 31-28 (10-13), in returul optimilor de finala. Bucovina s-a calificat gratie victoriei din tur, de pe teren propriu, cu 27-16.
Tot in Challenge Cup, HC Caras-Severin a fost invinsa in deplasare de echipa italiana SSV Bozen, cu scorul de 27-19, in turul optimilor de finala.
In Cupa Cupelor, Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu a fost eliminata in faza optimilor de finala de echipa Benfica Lisabona. Dupa ce a pierdut acasa, in tur, cu 27-33, Pandurii a fost umilita la Lisabona cu 41-24 (20-16).
In fine, HC Odorheiu Secuiesc a parasit sambata Cupa EHF, fiind eliminata in optimi de echipa germana Frisch Auf Göppingen, detinatoarea trofeului. Odorheiu s-a impus pe propriul teren in returul optimilor de finala cu 30-27 (15-17), dar a ratat calificarea dupa ce a pierdut turul cu 31-20.